Slovensko je známe bohatými zásobami termálnych prameňov, no na nášho južného suseda – Maďarsko sa nechytáme.

Miškovec (Miškolc) poznajú takmer všetci

Miškovec je mesto na severovýchode Maďarska, ktoré je veľmi blízke regiónom Rimavská Sobota, Rožňava či Košice s ktorými jedokonca partnerským mestom. No poznáme ho aj my „Západniari“, minimálne pre jeho účasť v Slovenskej hokejovej extralige.

Mne osobne vŕtal v hlave dlhšiu dobu. A to pre unikátnu možnosť kúpať sa v jaskynnom labyrinte. Prírodou vytvorené vápenné jaskyne sú zaplavené termálnou vodou (29-38°C), ktorá priaznivo vplýva na dýchacie ústrojenstvo a kĺby. Vzduch v jaskyniach je natoľko presýtený minerálmi, že aj ten je liečivý.

V útrobách kúpeľov nájdete Hviezdnu izbu ktorá evokuje pocit kúpania sa pod holým nebom aj Rímsku sálu, ktorá navodzuje atmosféru starovekých rímskych kúpeľov. Keďže ste v jaskyni, akustika sa postará o pridanú hodnotu.  O nadstavbe však nemôžeme hovoriť v prípade kúpeľnej reštaurácie, ktorá kvalitatívne spadá skôr do skupiny „vývarovne“.

Keďže termálnych kúpeľov je v blízkosti Miškolca viacero, ceny vstupov sú viac než prívetivé. 4-hodinový vstup pre dospelého stojí 2300 HUF (6,5 €)cez víkend. MiškolcTapolca – teda Miškolcská dedinka alebo mestká štvrť ponúka aj záchytným parkoviskom.

Aktuálne ceny vstupov nájdete tu

Menej známy, o to krajší Demjén

O Miškolci som sníval, ale ku Demjénu som sa dostal ako slepé kura k zrnu. Prišlo na debatu o jaskynných kúpeľoch a kamarát z južnej časti Slovenska mi podsunul návštevu Demjénu.

Demjén je vlastne iba malinkou Maďarskou dedinkou s veľkým bohatstvom vďaka ktorému bol na konci obce vybudovaný Demjén Thermal Spa & Aqua Park. Kúpeľný dom ponúka 760 metrov jaskynných bazénov inšpirovaných filmom Avatar, ktoré nepôsobia úplne prirodzene ako tie v MIškolci. Povrch chráni cementová vrstva. Na prvý pohľad si to bežný človek ani neuvedomí a v konečnom dôsledku je to vlastne jedno. Na mňa ako klienta pôsobil rezort príjemne. Jaskyne nie sú tak vysoké ako v Miškolci. Osvetlenie hrá opäť významnú rolu pri vytváraní celkového dojmu. Na stropoch, nie až tak vysokých ako v Miškolci, tancujú farby všetkých paliet. V tých istých stropoch sú inštalované štýlové lustre. Akoby to tam zariaďoval módny guru Gucci či Armani. Súčasťou objektu je aj veľký aquapark, vyhrievané kamenné ležadlá a sauny.

Napriek ťažkej komunikácii pre jazykovú bariéru navštevujem Maďarsko rád. Tentokrát nám pomohol náš maďarsky hovoriaci spolucestovateľ bez ktorého by sme nikdy neprišli na to, že lístok kúpený do vnútornej časti, platí aj pre množstvo vonkajších bazénov.

Vonkajšia časť

Celodenný lístok do oboch častí (jaskynná s aquaparkom a liečebná – vonkajšia)stojí 5890 HUF (16 €) pre dospelého. Kúpeľná časť samostatne vás bude stáť 2790 HUF (7,5 €) pričom kúpanie je možné až do 2:00. Počas víkendov sa tu konajú rôzne eventy ako Pool Party s DJ-om. Maďarsko sa často stáva cieľom dospievajúcich hlavne pre festivaly.

Po dlhej ceste sme vydržali tridsať minút po polnoci a musím povedať, že sme si to užili. Vo vonkajších bazénoch je voda oveľa horúcejšia ako vo vnútri a je tam dokonca bazén, ktorý sme familiárne nazvali „PEKLO“. To pre extrémne horúcu vodu(42+ °C). Tento bazén disponuje ešte jednou zvláštnosťou. Na požiadanie vám teplotu zvýšia či uberú. To nie je jediný unikát. Každou minútou v liečivých vodách bojujete  vďaka vysokému obsahu fluoridov a síry, so starobou. Obsah síry v podobe vajcového zápachu cítiť na tele aj po sprchovaní a na oblečení ešte po vypraní. K plusom tohto miesta priraďujem veľké bezplatné parkovisko.

Aktuálne ceny vstupov nájdete tu

Von z jaskýň, smer kaskády – Egerszalók

V Hevešskej župe je kúpalísk a termálov ako maku. Preto nájsť aj niečo iné ako jaskyne nebol tak veľký problém.

Salirisresort vybudovali investori na úpätí Soľnej hory pretože je magnetom na turistov. Je to vápencový kopec tvorený bielymi závojmi z minerálov vyvierajúcej termálnej vody o teplote 65°C. Popri Soľnej hore sa týčia terasovité políčka, ktoré sa stali taktiež symbolom oblasti. Niečo podobné, no vo väčšom môžeme nájsť v Talianskej Saturnii alebo v Tereckých Pamukaloch.

Pre mňa osobne pôsobil rezort skôr ako aquapark než liečebný dom. Vďaka výdatnosti studní Mária a Vendel z ktorých sú bazény napájané, je možná výmena vody v nich na dennej báze.

Rezort je päťhviezdičkový a tomu zodpovedajú aj ceny. Celodenný lístok stojí bežne 5800 HUF (15,5 €), po 17tej hodine 2200HUF (6 €). Záchytné parkovisko obslúži návštevníkov pred aj za hotelom. Lístok stojí 700 HUF/deň, no v zimnom období nájdete aj miesto popri ceste.

Mimo rezortu, aj keď pod jeho hlavičkou, je ešte jeden wellnes. Sú to tri bazény po pravej strane od prvého parkoviska. Soľná hora je priamo za ním. Vstupné je priaznivejšie, 1750 HUF (4,7 €) a otváracia doba je do 23:00 okrem piatku a soboty kedy je otvorené do 1:00.

Aktuálne ceny lístkov nájdete tu

Napriek pyramídam sme stále v Maďarsku

Posledným a pre mňa najzaujímavejším miestom bolo termálne jazero nachádzajúce sa v areáli Egri Korona Borház. Ide o umelo vytvorené jazero s betónovým vstupov a štrkovým dnom, hĺbkou 0-1,8 a 0-2,5 metra. Teplota vody je aj v zimných mesiacoch 28-32 C. V hlbších miestach je samozrejme chladnejšia. Pobrežie jazera pripomína pláže jadranského mora. Drobný štrk, lehátka aj slnečníky.

 V strede je vybudovaný kúpeľný dom pozostávajúci zo štyroch pyramíd. V sedacom bazéne poskytuje teplejšiu vodu ako samotné jazero (36-40°C).

Doplnkom je ruská sauna a dlhočizná šmykľavka. Areál má kopcovitý terén, čo využil architekt a na samom vrchole vznikli kaskádovité bazény. Strieda sa bazén s teplejšou 40 °C vodou  s bazénom kde teplota siaha maximálne k 35 stupňom. Ja ako milovník infinity poolov som ich ocenil a strávil som tam aspoň hodinu. Príjemné prostredie, veľa zelene navôkol, málo návštevníkov, teplučká liečivá voda, parkovanie zdarma. Čo viac si priať.

Cena vstupu počas víkendu je 2890 HUF (8 €)na dospelú osobu, v piatok a sobotu je otvorené do polnoci.

Aktuálne ceny nájdeš tu

Tip na ubytovanie

Maďarsko mi v celku vychádza lacnejšia krajina ako Slovensko. Presvedčil som sa o tom aj počas predchádzajúcich dvoch víkendov.

Súčasne zažívame v Európe skokové nárasty cien benzínu a nafty. V Maďarsku ceny týchto komodít politici nateraz zmrazili a liter stojí 480 HUF (1,3 €, u nás 1,7 €).

Na prvú sme trafili luxusný penzión za veľmi dobrú cenu (33 €/noc/osoba s raňajkami). Už exteriér spieva ódy na krásu a ukazuje, že projektant mal zmysel pre detail. Z interiéru doslova spadnete na zadok. Najlepšia posteľ v akej som kedy spal, do dreva vyrezávané obrazy, keramika ako dekorácia. Taký bol Kulács Csarda Panzio.

Eger – vínna cesta

Penzión sa nachádza v mestečku Jáger (Eger), asi 10 km od Demjénu. Mestečko sa preslávilo miestnym vínom, ktoré vinári uskladňujú vo vínnych pivničkách práve neďaleko penziónu. Nie je to síce centrum mesta ale je to turistické centrum s kaviarničkami, csárdami – typické reštaurácie , vinotékami, penziónmi aj diskotékami.

Maďarsko vie čo návštevník žiada a preto vám chutne navaria v každej čárde, aj v spomínanom penzióne, no najviac potešil moje chuťové poháriky šéfkuchár tu. Jedlo podávané v pivnici vytesanej do trufu spĺňalo Michelinské kritériá.

Hevéšska župa ukrýva veľa pokladov, preto sa oplatí ju navštíviť.

Dátum návštevy:    5.-6.3. 2022

                                  12.-13.3.2022

Zaujímavý wellness zažiješ aj v Andorre

MAĎARSKO – všeobecné informácie

Hl. mesto: Budapešť
Počet obyvateľov: 10 miliónov
Úradný jazyk: maďarčina
Mena: 100 HUF = 0,27 €
Časové pásmo: rovnaké

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie tu.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte stránku.

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár