Vskutku pevné pozadie omakáš až siahneš na Diablov zadok.

Česká Kanada,

je oblasť Čiech na juhu susediaca s Dolným Rakúskom, na východe s Moravou. Cesta vám potrvá asi tri hodiny autom z hraničného prechodu Kúty. Je to nádherný kraj,  v ktorom platí pravidlo: Čím nižšia trieda cesty, tým krajšia krajina.

Osladiť túto cestu si viete aj kockovým cukrom, ktorý bol v roku 1843 prvý raz vyrobený v meste Dačice, vzdialeného iba 16 km od parkoviska pod Diablovým zadkom.

Pamätník „prvej kocke kryštáľového cukru“

Kúzelnú atmosféru navodzujú pôvodné vidiecke domky, nespočetné množstvo rybníkov, hrady, cyklotrasy, rozhľadne aj prírodné útvary.

Rybníčky sú všade navôkol
Cestičky sú často bez stredovej čiary

Rozhladňa u Jakuba

Rozhľadňa u Jakuba, ceruzka týčiaca sa na Havlovom vrchu (680mnm) už z diaľky hlási: Ste tu správe. Diablov zadok je za rohom. Ohlodal ju síce zub času (postavená bola v r. 2013), nič jej to však neubralo na kráse a zrejme ani na pôvodnej výške 40,7 m. Po zaplatení vstupného (50 Kč dospelý, 20 Kč dieťa)a zdolaní 179 schodov dosiahnete jej vrchol a park Česká Kanada vám rázom leží pri nohách.

Rozhľadňa u Jakuba
Výhľad z rozhľadne

Priamo pod rozhľadnou je parkovisko pre seniorov a zdravotne znevýhodnených. Ak máte radi adrenalín vo výške pokuty 2000 Kč, tak ho môžete využiť aj všetci Vy, ktorí tieto podmienky nespĺňate. Pre nás nekonfliktných je spodné parkovisko, asi 10 min chôdze pod vežou. Platí sa v parkomate českými korunami alebo kartou (50 Kč/deň).

Diablov zadok (Ďáblova prdel)

Pod rozhľadnou si môžete dať rýchle občerstvenie, vrátane gastronomického vrcholu Českého fast foodu – utopencov.

Od rozhladne sa vyberiete smerom k hornému parkovisku a odtiaľ po červenej turistickej značke a podľa pútačov k žulovému skalnému útvaru Diablov zadok.

Diablov zadok
Bez komentára … 🙂

V hornej časti vedie trasa hustým lesom a je trochu náročná, najmä pre deti. Odporúčam dobrú obuv. Ak ste vyzbrojený domácim lepeňákom, môžete si na ňom zgustnúť v tesnej blízkosti útvaru Diablov zadok. Sú pri ňom drevené stoly aj lavičky.

My Štrbské, Česi majú Štrpské pleso

Česká Kanada vás dostane aj ďalšími prírodnými unikátmi. Skalných útvarov sa na mieste nachádza cez dvadsať. Okrem Diablového zadku či chlebu sú to napríklad: Zajac, Topánka, Pralinka, Kreslo, Ryba a iné.

Pokiaľ ide o skaly pripomíňajúce zvieratá, v Jordásku je útvar, ktorý je zároveň rybou aj slonom. Záleží na uhle pohľadu.

Cestou od rozhľadne ku útvaru Diablov zadok natrafíte tiež na rybníčky, ktoré stráži drevený vodník.

Rybníky
Vodník z dreva

Česká Kanada má s našimi Tatrami spoločne minimálne pleso. U nás je Štrbské, v Čechách Štrpské.

Štrpské pleso

Rozprávková dedinka Senotín

V blízkosti parku Česká Kanada sa nachádza viacero známejších hradov, múzeí a iných atrakcií. Prečo si nepovedať niečo málo o neslávenej obci Senotín.  22 kilometrov z parkoviska pod rozhľadnou vás delí od tejto dobovej dedinky.

Obec Senotín

Modrý kostolík akoby bol bratom toho slávnejšieho v Bratislave. Desiatky hrnčekov na plote vravia: Tu býva hrnčiar. Čísla na fasádach prezrádzajú samotný zrod budov. A rybníček je neoddeliteľnou súčasťou tamojšieho koloritu. V 16 storočí sa tam ťažilo zlato a pyrit. Zrejme preto si dedinka, dnes s už iba troma desiatkami trvalých obyvateľov, vyslúžila vlakovú stanicu.

Bison Ranch

Ja som vyrazil z domu o piatej ráno aby som stihol prebrúsiť park Česká Kanada na kalóriách, ktoré som do seba dostal počas raňajok. Po zaujímavom spoznávaní bolo za potreby dobiť baterky.

K tomuto účelu nám poslúžil penzión s reštauráciou a wellnesom Bison Ranch, ležiaci v malej osade Rožnov. Utopencov spod Rozhľadni u Jakuba dostanete z mysle aj tela najlepšie pravým stejkom z bizóna.

Bizónia farma
Chuťovky z bizónieho mäsa

Priamo na ranči chovajú plemeno bizóna amerického, ktorý dorastá až do váhy 1,5 tony. Čiže na stoloch v reštaurácii sa povaľuje veľa, veľa stejkov. Nie vždy máte možnosť zahryznúť si do stejku, keďže mäso potrebuje odležať 6-8 týždňov aby nebolo tuhé. V tom prípade si môžete zobnúť hamburger s mletým mäsom z bizóna alebo paštétu tiež z bizóna.

Po dobrom jedle môžete v penzióne prenocovať alebo pokračovať ďalej v cestách po nádhernej Českej republike.

česko

Česko  – všeobecné informácie

Celý názov:                        Česká republika

Hl. mesto:                          Praha

Počet obyvateľov:          10,5 mil.

Úradný jazyk:                   čeština

Mena:                                  Česká koruna (1 € = 24 CZK)

Časové pásmo:                rovnaké

COVID

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie tu.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

travelsocks
Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár