Pobrežie Čiernej Hory poskytuje 73 čistých kilometrov pláží (viac ako 120). Vďaka hornatej povahe krajiny a členitému pobrežiu sa nachádza časť z nich v úchvatných zátokách.

Čo je dobre vedieť o plážach Čiernej Hory?

Všetky pláže na Čiernej Hore sú verejné. Na dennej báze udržiavané v lete a v nepravidelných intervaloch aj v zimných mesiacoch. Hotely môžu zabrať maximálne 50 % plochy pláží pre lehátka a slnečníky (iba niektoré hotely si vydobyli exkluzivitu a zapratali celú pláž lehátkami). Zvyšná plocha je zdarma pre tých, ktorý preferujú opaľovanie sa na vlastných osuškách.

Prístup k pobrežiu je vždy zdarma aj keď sa niektoré rezorty snažia naplašiť turistov zábranami a tabuľami s poplatkami (až na niektoré výnimky kedy musíte skutočne za vstup zaplatiť). Väčšie pláže sú často rozparcelované do menších. Okrem pomenovania pláž som sa stretal aj s označením kupalište (kúpalisko). Cena za prenájom slnečníku sa pohybuje od 3€ vyššie. Pri lehátku začína cena na  5-tich €.

Pláž Sveti Stefan

Pláž Sveti Stefan sa nachádza v rovnomennej dedine. Šijou je rozdelená na južnú a severnú časť. Šija prechádza do ostrova na ktorom sa nachádza hotel v starobylej pevnosti. Ubytovať sa v ňom nie je lacná záležitosť ale pohľad naň z pláže je zdarma.

Južná časť pláže je zdarma, ak sa teda nerozhodnete prenajať si slnečníky či lehátka. Podklad tvoria stredne veľké kamene. Vstup do mora je pozvoľný a veľkosť kameňov sa morom zväčšuje.

Severná časť je privátna a patrí spomínanému hotelu. Dočítal som sa, že skladbou je z rúžového piesku. Osoba, ktorá to písala videla pláž asi iba z vyhliadky hore nad dedinou alebo z viewpointu Rock for photos (Skala pre fotky). Vzhľadom síce evokuje severná časť pláže dojem piesku, no v skutočnosti je to stále štrk. Drobný ale štrk. Drobné vás však nebude stáť pobyt na lehátku tejto pláže. Hotel si účtuje 25 € za lehátko pre nehostí.

Pláže Miločer a Queens Bay

Rozhodol som sa spojiť tieto pláže v jedno. Nachádzajú sa na malebnej cestičke zo Sveteho Stefana a sú  iba 200 metrov od seba. Obe sú obklopené zeleňou a poskytujú drahšie lehátka.

Pred vstupom na Pláž MIločer  prejdete popri vile, ktorá bola v minulosti sídlom Juhoslovanskej kráľovnej. Na severnom okraji pláže, v časti Kings beach, sa nachádza kratučká jaskyňa, ktorá je vlastne len prechodom k platforme odkiaľ si môžete skočiť priamo do hlbšej vody. Z tohto miesta je krásny výhľad na starobylú usadlosť Sveti Stefan.

Queens Bay (Kráľovnina pláž) ako už jej názov vraví, bola obľúbenou plážou kráľovnej. Je to menšia plážička usadená v krásnej zátoke. Queens Bay je jednou z mála pláží, ktoré sú oficiálne otvorené iba pre hostí jedného z rezortov, ktoré spravuje Aman Resort (Miločer vila). Ja som sa tam dokázal dostať napriek tejto reguli. Žiaden poplatok, osuška na zemi. Dôvodom bol fakt, že ako Vila Miločer, tak aj Aman Sveti Stefan boli zatvorené. Čiže pláže miesto lehátok okupovali ľudia s vlastnými slnečníkmi a dekami.

Pláž Przno

Do tristo metrov od Kráľovninej pláže nájdete Pláž Przno. Pred morskými vlnami vás chránia tri útesy. Na jednom z nich je schátralý pozostatok kamennej stavby, ktorá svojho času slúžila ako pozorovateľňa. Strážcovia v nej mali za úlohu včas varovať pred blížiacimi sa pirátmi.

Ako inak aj Przno je pláž posiata kamienkami menších tvarov. Vstupom do mora sa veľkosť kamenia mení na väčšie a sú pokryté šmykľavým nánosom. Odporúčam vyzbrojiť sa gumovou obuvou určenou pre vstup do takýchto vôd. Ani zďaleka to však neuberá na kráse miesta. Do koloritu úplne zapadajú miestne menšie či väčšie konoby (reštaurácie) ponúkajúce morské plody. Najmä ryby orada či brancin sú typické pre pobrežný štát Čierna Hora.

Dve tretiny pláže má pod palcom hotel a zvyšná tretina je verejná.

Kamenná pláž (Kamenovo plaža)

Ďalšou plážou na Svetostefanskej riviére je Pláž Kamenovo. Už z názvu je jasné, že ide opäť o kamienkovú pláž. Nad plážou vedie tepna spájajúca celú Budvanskú riviéru a ľahko sa sem dostanete autom či pešo popri pobrežiu zo samotného mesta Budva. Ak pôjdete autom, naskytne sa vám pohľad na celú, viac ako 700 metrov dlhú pláž. More je odeté v tyrkysových farbách. K vybaveniu patrí opäť plážový bar a rady lehátok na prenájom. V roku 2019 ju Čierna Hora zvolila za svoju najlepšiu pláž.

Pri prenájme sa snažte zanechať nejaké oblečenie na lehátku ak sa vyberiete do baru alebo oznámte zamestnancovi, ktorý má na starosti lehátka, že si iba odskočíte. Lehátka sa totiž nerezervujú na hodiny. Akonáhle ho raz opustíte s tým, že váš odchod javí znaky toho, že je definitívny, lehátko bude prenajaté niekomu ďalšiemu.

Kamienková pláž je spojená s Verejnou kamennou plážou dômyselne vytvorením tunelom do skaly. Na jeho konci či na začiatku, podľa toho z ktorej strany vojdete, natrafíte na lokálnu predavačku čerstvého ovocia. Nič nie je lepšie ako osvieženie sa v ten deň odtrhnutými figami, marhuľami či čerešňami.

Pláž Kamenovo

Verejná kamenová pláž

Nebyť útesu, táto pláž je súčasťou pláže Kamenovo. Kamenovo mi utkvie v pamäti hlavne pre pohľad naň z autostrády za ňou a menšia Kamenná pláž pre unikátne prostredie vytvorené Matkou prírodou. Už pri ústí tunela od hlavnej pláže zazriete skalu týčiacu sa z mora. Po vrstvách ako letokruky sa posúva a poschodia vyššie.

Pod skalou nerastú dubáky ale slnečníky chrániace turistov pred slnkom. Táto skala akoby ohraničovala južnú stranu pláže a na sever túto úlohu na seba prevzali ďalšie skaly. Malá, možno sto metrov dlhá pláž kamennej povahy s postupným vstupom do mora. Útulné miesto, krištáľovo čistá voda, pokojná atmosféra. Presný opak toho čo číha za rohom, na pláži Bečiči.

Pláž Richardova hlava (Plaža Ričardova Glava)

Zvláštny názov nadobudla táto pláž po hercovi Richardovi Widmarkovi, ktorý tu v roku 1963 stvárnil hlavnú rolu vo filme Dlhé lode Vikingov (The long ships). Je to asi 100 metrov dlhá pláž predelená úzkym špagátikom na hotelovú a verejnú časť s plážovým barom. Nachádza sa na okraji Starého mesta (Stari Grad) a ak nie ste práve hotelovým hosťom v Avala Resorte, na pláž sa dostanete ako v romantickom filme, starobylou bránou. Kamenný oblúk, zatarasený veľmi pevnými drevenými dverami je otvorený aj vo večerných hodinách kedy pláž obľubujú zamilované páry.

Pláže Mogren I a Mogren II

Na skok z Pláže Richardova hlava sú Pláže Morgen I a Morgen II. Cestou musíte prejsť okolo bronzovej sochy tancujúcej dievčiny (Budva dancing girl), ktorá sa stala neoficiálnym symbolom mesta. Vtipne je socha volaná aj Dievča, ktoré stratilo plavky. Ku plážam vedie kamenný chodník popri skalnatej stene. Už prechádzka týmto úsekom vzbudzuje pozitívny dojem na miesto.

Pláž tvorí jemný štrkopiesok, samozrejmosťou sú lehátka k prenájmu, sprchy, toaleta za poplatok či bar. Unikátny je prechod z Mogren jednotky na Mogren dvojku. Prechádza sa jaskyňou v skalnatej hore a zároveň dreveným mostom ponad more.

Prechod medzi Mogren I a II

Prečítaj si tieto články a dostaneš sa ku ďalším nádherným plážam.

Pláž Dukley

Pláže Sveti Stefan, Miločer či Queens Bay sú drahšej povahy. Na privátnu zónu Dukley s waterfrontom, takmer michellinskou reštauráciou, plážovým barom, vlastným člnom a luxusnými apartmánmi nemá ani jedna.

Prvýkrát som sa ihneď pri vstupe zvrtol na päte a pokračoval v ceste. Malý pútač s informáciami o balíkoch, ktoré si môžete (musíte) na pláži zakúpiť, ma odradil. Lacnejší balík (comfort) stál 250 € alebo minimálnu útratu 450 € za dve lehátka s parazólom. V cene bola fľaša Moetu 0,75 l, prémiový ovocný tanier (asi zo zlata) a štyri fľaše minerálky. No nekúp to. Prémiový balík hovoril o produktoch v rozmedzí  500 – 1000 €.

Po piatych krokoch som si povedal, že idem aspoň získať informácie o pláži. Ihneď som vzbudzoval pozornosť. Bolo evidentné, že na pláž nevstúpil dedič hotelov ani zakladateľ módnej značky. Musím povedať, že personál (asi 15 ľudí) bol ku mne milý. Samozrejmosťou bola rovnošata až na jednu dievku. Manažérka sa musela odlíšiť od plevelu.

Ako vám môžem pomôcť? – spýtala sa.

Zistil som, že okrem nehoráznych súm môžem pobudnúť na pláži buď to ako hosť reštaurácie kde bolo minimálne konzumné 75 € alebo si dať v bare aspoň drink. Ponúkli mi teda litrový džbán limonády. To by som musel zrejme chodiť stále na toaletu. Tak som skresal ich návrh na klasický fresh drink s mätou za 5 €.

Západ slnka na Dukley je úžsný

Keďže to bola jediná pláž kde som niečo platil, rozhodol som sa, že si to tam skutočne užijem. Na lehátko som síce nemohol ale rozložil som sa pekne v bare na stoličkách. Na pláži bol najjemnejší kameň zo všetkých pláží, ktoré som v Čiernej Hore navštívil. V tomto prípade by sa dalo hovoriť dokonca o nejakej forme piesku, či skôr štrkopiesku a priezračnou vodou. S príchodom večera prišiel západ slnka. Z tohto miesta bol majestátny. Ohnivý kruh sa skryl za hory stojace nad Budvou.

Po krásnom dni som ako hosť využil rýchločln, ktorý v pravidelných hodinových intervaloch vozí hostí do a z mesta (priamo do Starého mesta).

Miesto budilo síce mestký charakter, no príjemný personál, čistota a starostlivosť ma úplne ohúrili. Zametača piesku z chodníkov nenájdete na hocakej pláži.

Pláž Hawai

Oproti Budve sa nachádza Ostrov Sv. Nikolaja s rovnomenným kostolíkom. Pomenovaný bol podľa Sv. Nikolu, ktorý sa považuje za ochrancu námorníkov. Ostrov je často označovaný ako Hawai. To pre okolitý ráz prírody a krásne modrú vodu. Domáci majú pre ostrov ešte jedno meno Šolj – Skala.

Na ostrove sú tri pláže, bar, rybárska reštaurácia. Je to najväčší ostrov aký Čierna Hora má. Nachádza sa asi kilometer od pevniny a v prípade odlivu je možné sa k nemu prebrodiť morom po vlastných. Túto plytčinu obchádzajú lode, ktoré vás tam odvezú za 4-5 € obojsmerne. Posledný čln ide naspäť o 19-tej.

Pláže sú už klasicky kamenné, s pozvoľným vstupom. Za lehátka sa  platí rôzne, podľa toho v ktorej časti sa usadíte. Samozrejme sa môžete rozložiť na vašu deku, zdarma.

Pláž Kotor

Kotor je zrejme naslávnejšie mesto štátu Čierna Hora. Nachádza sa na konci Kotorského zálivu, na úpätí horského masívu Lovćen, do ktorého je zarezané jeho Staré mesto.

Tieto skutočnosti robia z Kotorskej pláže výnimočné miesto. Z pláže je nádherný výhľad na okolité hory aj na kotviace zaoceánske parníky spoločností ako MSC, Norwegian či Viking.

Čo sa podmienok  na kúpanie týka, voda nie je ani zďaleka tak dokonalo čistá ako je tomu na Budvianskej riviére. Nakoľko sa morom hemží množstvo člnov a obrovské zaoceánske parníky, pri pláži je veľa naplavením a neďaleko od pobrežia sú riasy.

Pláž je z jednej strany ohraničené reštaurácio Little Bay, kde môžete pokračovať v slnení sa na súkromných lehátkach s drinkom v ruke a okrem zálivu môžete vojsť do bazéna s morskou vodou.

Kotorský záliv

Pláž Ponta

Čierna Hora umožňuje aj prílet do malého mestečka Tivat. Pobrežie je do značnej miery zamorené riasami a samotné mesto okupujú stovky rybárskych lodí a luxusných jácht. Vôbec necháme ako sa mesto stalo sídlom pre bohatú klientelu. Celým mestom sa ženie promenáda lemovaná luxusnými hotelmi, drahými reštauráciami a umelo vybudovanými hotelovými plážami.

Tá najzaujímavejšia sa nachádza až na konci celej tejto parády. Je ňou Pláž Ponta, výbežok pripomínajúci Zlatni Rat, pláž na Chorvátskom ostrove Brač.

Výbežok má kamenisté podložie a v jeho samotnom špici je umiestnený maják. Voda je čistulinká a na Tivat výnimočne bez rias.

Pláže Bršalj a Petrovac

Ku 35-metrov dlhej pláži Bršalj, zväčša tvorenej betónom sa dostanete tunelom vytesaným do skaly od väčšej, asi 600-metrov dlhej Pláže Petrovac. Pričom Petrovac ponúka klasiku, pozvoľný vstup, promenádu s množstvom reštaurácií a obchodov, Bršalj je súkromná útulná plážička patriaca pod Ponta Beach Club. Z betónovej plochy sa vstupuje do mora rebríkom alebo skokom. Z kamenovej časti pláže, ktorá má sotva 6-8 metrov na šírku, sa vstupuje do mora postupne.

Nakoľko pláž ponúka iba limitovaný počet miest, niekoľko desiatok, panuje tam neskutočný pokoj. Teda až na hudbu z baru. Za užívanie lehátka zaplatíte 7 € alebo sa skryjete za skalu ako ja.

Z pláže je nádherný výhľad na protiľahlé ostrovy z ktorých vás osloví najmä Ostrov Sv. Nedele kde sa nachádza rovnomenný kostolík. Bol postavený na pamiatku gréckeho námorníka, ktorý tu stroskotal. Neskôr ho zničilo zemetrasenie a tak ho vybudovali znovu. Domáci veria, že zvuk zvonov z kostolíka im prinesie zdravie a šťastie.

Pláž Petrovac, na severe ohraničená prístavom a zdobená benátskou pevnosťou Castello, na ktorú je vstup úplne zdarma. Za očarujúce výhľady z nej by som bol ochotný aj zaplatiť. Výhľad na ňu je taktiež zdarma z priľahlej hory na ktorú sa dostanete asfaltovou cestičkou od Hotela Danica.

Pláž Bršalj

Ploče

Pláž Ploče sa nachádza zhruba 10 kilometrov od centra Budvi a dá sa tam doplaviť loďkou z prístavu pri Starom meste. Odchody závisia mimo sezóny od počtu záujemcov. Loď je ale lacnejší dopravný prostriedok ako taxík, ktorý si jednosmerne zapýta 15 a viac €.

Ploče disponuje malou štrkovou plážou a terasovitými betónovými plochami kde sa nachádzajú štyri bazény. Dva destské, dva dospelácke. V jednom sú rozmiestnené slnečníky so stolčekami kde si môžete vychutnávať drinky bez toho aby ste opustili vodu. Bazény obsahujú morskú vodu.

Pláž je útočiskom najmä pre mladých. Dôvodom je večne znejúca hudba a občasné penové párty.

Černa Hora – všeobecné informácie

Čierna Hora:                      celý tvar Čiernohorská republika

Hl. mesto:                          Podgorica

Počet obyvateľov:          650 000

Úradný jazyk:                   čiernohorčina

Mena:                                  €

Časové pásmo:                rovnaké

COVID

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie na stránke https://www.gov.me/en/article/covid-19-measures-and-recommendations

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku https://korona.gov.sk/cestovanie-do-sr/.

VÍZA

Ak vstupujete do Čiernej Hory na menej ako 30 dní, postačí vám občiansky preukaz. V prípade trvania pobytu v rozmedzí 30-90 dní potrebujete cestovný pas. Na toto obdobie sa nevyžadujú žiadne víza. Oba dokumenty musia byť platné minimálne 3 mesiace od vycestovania.


				
		
Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár