Bol som v tom, že na dlhé mesiace zostanem odlúčený od cestovania nie to cestovať na Zanzibar. Všetky moje komentáre na cestovateľských portáloch tomu nasvedčovali:

Cestovanie bolo skôr náročné zisťovanie informácií ako oddychovanie a zábava.

Našťastie nebol piatok 13teho keď na stránke BALOO vyskočila ponuka posledného voľného miesta na dobrodružnú cestu Zanzibarom. Nasledujúce ráno som spečatil svoju účasť na zájazde. Ešte v ten večer som aj odletel do krajiny kde vám takmer hrozila pokuta za nosenie rúška. Do krajiny kde sa vrátite v čase. Ľudia nepoznajú bubliny, stretávajú sa, obchodujú, tancujú a za všetko ďakujú Bohu. Vlastne Alahovi keďže 99% domácich sú moslimovia.

ZANZIBAR CITY – STONE TOWN, po stopách FREDYHO alebo čo pod zub

Po prílete nás privítalo príjemných 30°C a ja som vedel, že tričká s dlhým rukávom mi zbytočne zaberajú miesto v kufri. A to len preto, že som zisťoval predpoveď počasia cez slovenské a nie svetové stránky. Odporúčam https://www.bbc.com/weather.

Medzinárodné letisko sa nachádza v hlavnom meste Zanzibar city. Centrom diania je Stone town s priľahlým prístavom. Názov Stone town (Kamenné mesto) nesie pre stavebný materiál z ktorého je postavené. Na stavbu boli použité pevné koraly, ktoré tu zanechal v dávnej minulosti ustupujúci Indický oceán. Mestečko dýcha životom. Miešajú sa tu trhy od výmyslu sveta. Nos vám vykrúti trh s korením, na rybom trhu sa primiešajú ďalšie vône, nozdry otvoríte dokorán aj pri stánkoch s čerstvým ovocím alebo pri testovaní steetfoodu.

Streetfood

vs.

Luxusná reštaurácia

Taštičky plnené mäsom, špízy s napichnutým hovädzím, kuracím, hlavne však plodmi mora, čerstvé nakrájané ovocie, trstinová šťava. Na tom všetkom si na ulici pochutíte v cene 3-5 €. Bravčové tu však nehľadajte. Za štýlovejšie jedlo v domácich reštikách si trochu priplatíte. Chobotnicu, kalamáre, či homára budete jesť však zaručene čerstvé.

Ak napíšem, že Farrokh Bulsara sa narodil v Stone Towne, vsadil by som na to, že veľa z vás nevie o kom je reč. Určite sa vám rozsvieti ak spomeniem jeho umelecké meno Freddie Mercury. Nájdete tu jeho múzeum.

Freddie Mercury múzeum

PRISON ISLAND

Z miestneho prístavu sa môžete dopraviť trajektom na pevninskú časť Tanzánie, ktorej súčasťou Zanzibar je.  Alebo môžete navštíviť Prison Island tiež nazývaný aj Changu pre druh rýb, ktoré sa v jeho vodách lovia. V minulosti tu bola vybudovaná väznica (preto Prison Island), ktorá však nikdy nikoho neväznila. Plnila funkciu karanténneho miesta pre ľudí so žltou zimnicou.

Teraz je domovom dvesto  korytnačiek, ktoré boli pôvodne dovezené zo Seychelských ostrovov  (4 kusy). Tie vám budú doslova zobkať kapustu z rúk. Ak sa chcete vyhnúť davom, ideálnym časom návštevy je skoré ráno.

Prison island s typickým obyvateľom – korytnačka
Zatúlaný chameleón

Určite vás zaujme aj článok

SPICE TOUR

Na Zanzibare vás síce nezoznámia s kráľom, keďže krajine vládne prezident, za to prídete do kontaktu s kráľom korenia, ktorým je muškátový orech. Čo by to bolo za kráľa bez kráľovnej – škorice. Z tejto plodiny domáci využívajú úplne všetko. Od listov, cez kôru až po koreň.

Na farmách neďaleko lesa Masingini nájdete aj zázvor, čierne korenie,  masala korenie, vanilku aj kari. Okrem toho okúsite liečivé účinky aloe vera, chuť nezvyčajných druhov ovocia (guava, jack fruit, papája, červený banán, kokosové orechy).

Jackfruit – JA – vanilka
Takto rastie ananás

OSTROV BILLA GATESA

Súčasťou súostrovia Zanzibar je aj ostrom Mnemba, ktorý si na sto rokov prenajal americký milardár Bill Gates. Pre bežných turistov je ostrov nedostupný, no pre tých čo sú ochotní investovať dve tisíc dolárov za noc sú jeho brány otvorené.

Samotný ostrov teda okrem párika zámožných turistov a služobníctva starajúceho sa o nich, zíva prázdnotou. Okolie ostrova však hýri životom podmorským a vďaka nemu aj nadmorským. Neďaleko ostrova sú koralové útesy, ktoré sú domov hviezdic, ihlíc, zebrovitých koralových rybičiek, papagájovcov, murén, chobotníc  a iných pre mňa neidentifikovateľných druhov rýb.

Šnorchlovanie pri Gatesovom ostrove bolo spojené s grilovaním morských plodov na pre mňa najúžasnejšej pláži raja nazývaného Zanzibar. 

Mnemba Island – ostrov Billa Gatesa

ZANZIBAR – BIELE PLÁŽE

Sunshine Marine Lodge Beach je pláž s tým najjemnejším bielym pieskom, obsahujúcim červené čiastočky korálov aké sa mi kedy presýpali pomedzi prsty. Nekonečná dlhá pláž bola napriek návalu turistov v rezortoch takmer prázdna.

Sunshine Marine Lodge Beach

Všetky pláže, od najznámejšej Nungwi, cez neďalekú Kendwa až po pláž Paje, poznamenáva ďaleký odliv. Oceán dokáže ustúpiť aj stovky metrov. Odhalí  pri tom podmorský svet, na pozorovanie ktorého zrazu nepotrebujete okuliare či šnorchel.

Kendwa
Shopping mall v Kendwe
Večerná Kendwa

Nungwi beach je obkolesená rezortami a ich reštauráciami, v čase mojej návštevy okupovaná Rusmi. Vo večerných hodinách sa mení na dejisko majstrovstiev sveta vo futbale. Stovky tínedžerov hrajú futbalové zápasy. Ja som sa pridal k tímu Masajov (strážcovia ostrova), ktorý ma pre moje schopnosti nazvali Ronaldom.

Nungwi

Paje je pláž kde sa jeden z mojich snov mohol stať skutočnosťou. Nebyť nabitého programu cestovky BALOO, určite by som bol jedným zo stovák kitesurfistov, ktorými bola pláž posiata.

Paje

Michamwi Pingwe Beach je domovom ikonickej reštaurácie na skale. Od toho odvodený názov The Rock. Zásobovanie tejto nie celkom lacnej reštiky je výzvou. Počas prílivu sa suroviny dopravujú na člne. Samozrejme som musel pridať ruku k dielu a vyniesť zopár kíl potravín hore dreveným schodiskom.

The Rock očaril aj tohto turistu
Zásobovacia čata pre reštauráciu The Rock

Neskutočne fotogenická je pláž Mtende s ďalšou reštauráciou na skale. Usumba rock restaurant nie je zatiaľ až tak preslávená ako The Rock a to znamená, že ceny jedál nie sú v oblakoch.

Mtende beach
Usumba Rock Restaurant

JOZANI FOREST

Na ostrove sa nachádza jediný Národný park Jozani forest, ktorý je domovom endemického druhu opíc Red colobus. S drzými opicami prišli obavy o rozbitý ale predsa môj smartfón, také boli nebojácne.

Red colobus – endemický druh opice

Súčasťou ekosystému je mangrovový porast zabraňujúci rýchlym povodniam na ostrove.

VÝLET DO DAR ES SALAAMU

Ak sa vám bude už biely piesok a tyrkysová voda zunovať, môžete si dovolenku spestriť o poznávací zájazd do siedmeho najväčšieho afrického mesta Dar es Salaamu. Bývalého hlavného mesta Tanzánie, kde aj dodnes sídli mnoho štátnych úradov, ktoré sa pre pomalosť miestnej štátnej aparatúry nestihli presťahovať do Dodomy.

Hajlajtom výletu je samotný let maličkým lietadielkom lokálnych aeroliniek, kde počas letu dýchate na chrbát pilotovi a vnímate krásu rozprestierajúcu sa pod aj pred vami. V meste môžete navštíviť ďalší rybí market (oveľa väčší ako ten na Zanzibre), omšu v kostolíkoch, nákupné centrum kde uvidíte, že aj Afričan sa vie krásne obliekať.

Let do Dar es Salaamu
Dar es Salaam

Pre úplné vypnutie od bežných problémov som pri Zanzizážitku zvolil cestovanie pod cestovkou. Nezaobišlo sa to bez drobných ťažkostí, ktoré však majiteľ Zoltán Komlósi vďaka rokom prežitých so svojou rodinkou priamo v Afrike vždy vyriešil. Turistickú pieseň v miestnom jazyku svahilčine JAMBO BWANA, HAKUNA MATATA https://www.youtube.com/watch?v=IY1TMKPeo-k

Ak by sa dalo ihneď by som tam šiel bývať

Termín návštevy: 1.1.2021-12.1.2021

Zanzibar – všeobecné informácie

Zanzibar: autonómny štát, ktorý s pevninskou Tanganikou tvorí Tanzániu
Hl. mesto: Zanzibar city
Počet obyvateľov: 1 milión
Úradný jazyk: svahilský, anglický
Mena: 1 TZS (Tanzánsky šiling) 1000 TZS= 0,38 €
Časové pásmo: +2 hodiny (v zime)

COVID-19

Pre vycestovanie na Zanzibar je treba vyplniť online príjazdový formulár
https://healthtravelznz.mohz.go.tz/traveller/#/home
Pre cestu späť si podrobne preštudujte stránku:
https://korona.gov.sk/cestovanie-do-sr/.

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

3 komentáre

  1. Pingback: KAPVERDY, SAL – ostrov bieleho zlata - Travelsocks.eu

    • Ahoj Pišta. Áno, v tomto prípade organizovala všetko cestovka. Zhodou okolností sme sa na danom tripe stretli viacerí vášniví cestovatelia. Čo znamená, že každá forma cestovania má niečo do seba. Nezáleží na tom či si skúsený alebo začiatočník. S cestovaním sú spojené zážitky a o to ide. Či nie?
      Ceny tohto zájazdu sú aktuálne vyššie asi o 700 € než ma to stálo. Žiaľ, všetko išlo hore 🙁

Napísať komentár