La Digue je vysnívanou destináciou pre mnohých cestovateľov. Dôvodom prečo ľudia radi navštevujú tento Seychelský ostrov sú najmä žulové skalné útvary týčiace sa ponad biele pláže.

Ako sa dostať na La Digue

Pláže La Digue, vystrihnuté ako z filmového plátna môžete dosiahnuť  z Budapešti aj z Viedne. Väčšinou sa letí s jedným stopom (Istanbul – Turkish, Dubaj, Abu Dabí – Emirates alebo Etihad, Adis Abeba  – Etiopian) a dĺžka letu je v tom lepšom prípade 12 – 16 hodín aj s prestupom.

Letí sa na hlavný ostrov Mahé (niekedy aj na Praslin) odkiaľ sa presuniete trajektom na La Digue. Ceny vrátene harmonogramu plavieb nájdeš tu.

Plavbu z Mahé trvajúcu cca 1 h 45 min sprevádzajú v letných mesiacoch vysoké vlny. Odporúčam vyzbrojiť sa kinedrylom a trpezlivosťou. Vrecúškami na zvratky vás vyzbrojí personál Cat Cocos.

Ako sa presúvať po La Digue

Máte tri až päť možností tranzitu z prístavu na ubytovanie:

Nevidel som mnoho ľudí cestujúcich na La Digue bez kufrov a tak sa núka ako najpravdepodobnejší dopravný prostriedok taxík. Nakoľko na celom ostrove La Digue je zhruba 20 automobilov (nie všetky sú taxíky), cena tejto možnosti dopravy je priamoúmerná konkurencii. Oficiálna cena kilometra je 25-30 SCR (seychelská rupia/osoba/km). V praxi to znamená,  že pár smerujúci tri km z prístavu bude platiť 15-20 €. Záleží to na vašich schopnostiach vyjednávať.

Ďalšou možnosťou je ubytovanie v hotely, ktorý sa o vás postará.

Hotelový taxík

Bez bicykla to nejde

Tretím spôsobom prepravy je prenáom bicykla. Pravdepodobne siahnete po ňom až po vybalení sa na ubytovaní. Ostrov má v najširšom bode východ západ približne 3 km a v smere sever juh cca 5 km. Výsledkom je značný dopyt po prenájme obyčajného či elektro bicykla. Prenájom môže začať už v blízkosti prístavu, v prípade, že cestujete na ľahko. Jednou zo spoločností poskytujúcou túto službu je Tatis.

Ceny sú ale lepšie v hoteloch. Každý má kapacitne dosť bicyklov pre hostí a v porovnaní s oficiálnymi požičovňami sú zhruba o tretinu lacnejšie. Mňa stálo požičanie 7 €/deň. Dbajte na to, že sa jazdní na opačnej strane ako u nás!

Okrem chôdze je poslednou možnosťou premiestňovania sa z bodu A do bodu B farebný kreolský nákladiak kde však platia pre turistov iné ceny ako pre domácich.

Kreolský typický bus

Ubytovanie a stravovanie

Na La Digue často natrafíte na self-catering ubytovanie. To znamená, že apartmán máte vybavený plne funkčnou kuchynkou a môžete si teda zaspomínať na časy kedy ste chodievali autom do Chorvátska.

Ceny potravín sú v obchodoch vyššie ako u nás. Pri ovocí a zelenine je ten rozdiel najciteľnejší. Zaujímavosťou je, že do supermarketu sa vchádza jednými dverami a vychádza druhými.

Reštaurácie sú o poznanie drahšie. Oplatí sa jesť v tzv. Take away stravovacích zariadeniach (so sebou – no aby som vás nemýlil prekladom, pri každom take away stánku je zopár umelých stolov so stoličkami ). Priemerne som minul 70-90 rupií (5-8 €) za jedlo. V ponuke je ryba, kura, bravčové s ryžou, kari, hranolkami. Výnimočne natrafíte v menu take away kiosku aj na žraloka.

Reštauráciu som navštívil raz. Za večeru som dal trojnásobok ceny jedla v take away. A to som sa krotil …

Ja som La Digue, zoznámme sa prosím

Seychely, súostrovie 115 ostrovov v Indickom oceáne, rozdelené na Vonkajšie a Vnútorné. Rozlohou štvrtým najväčším (10 km2)a tretím najľudnatejším (3000 obyvateľov) je práve ostrov La Digue. Jeden z najstarších žulových ostrovov na svete dostal meno po lodi na ktorej ho Francúzski moreplavci objavili. Neskôr prešiel aj pod Britskú správu a tak sa tu stretáme hneď s tromi jazykmi – anglicky, francúzsky a kreolsky, ktorý mi pripomínal skôr tú francúzštinu.

Najväčšou obcou je La Passe. Mnoho domácich sú kresťania a na ostrove je jediná benzínka. SIM karty na dáta sú veľmi drahé: 2GB – 20€, 8GB – 60€, 20GB – 130 €.

Najideálnejším obdobím na návštevu Seychel sú mesiace január – máj.

Pláže na La Digue

Anse Source d´Argent

Zátoka striebra, tak hovorí francúzsky preklad. Poplatok  115 rupií (8,5 €) vás oprávní pre vstup na vanilkové plantáže L´Union Estate (Exotický a prírodný park), ktorou sa dostanete ku podľa National Geografic najkrajšej pláži sveta.

Kým sa tam prebicyklujete alebo prejdete, budete mať možnosť kúpiť si rôzne produkty z tejto aromatickej plodiny (vanilky). Výbeh s najväčšími suchozemskými korytnačkami na svete je ideálnym miestom pre prestávku.

Už keď ste raz na krásnej Anse Sourced d´Argent, oslní vás biely jemný piesok. Túžba rozvlniť hladinu tyrkysového Indického oceánu bude neodolateľná a vy sa vydáte do plytkých vôd, koralovým útesom chránených od divokého oceánu. Granitové skaly sa miešajú s vysokými palmami a vytvárajú najjedinečnejšie pozadie pre pláž aké si len viete predstaviť.

Celodenné vstupné vám umožňuje odbehnúť si na ubytko a vrátiť sa na dychberúci západ slnka.

Čo tak prečítať si článok kde je spomenutá ďaľšia neuveriteľná pláž? Nájdeš ju doslova na skok od Slovenska.

Anse Pierrot

Z pláže Anse Source d´Argent  viete loďkou či priehľadným kajakom navštíviť Pláž Robinsona Crusoe, kde sa natáčal tento úžasný film. Cestou na pláž oficiálne pomenovanú Anse Pierrot budete míňať pobrežie posiate žulovými skalami. Ich útvary vytvárajú rôzne výjavy zo života. Niektoré pripomínajú bozkávajúcich sa zaľúbencov, iné žraloka. Napokon sa vylodíte na ľudoprázdnej pláži, kde sa môžete vžiť do role stroskotanca a vlastnoručne rozbiť kokosový orech. Túto zábavku si viete búknuť tu.

Stanovisko sa nachádzajúcu tesne pred vstupom na pláž Anse Source d´Argent. Ja som to dal bez online rezervácie. Vyšlo ma to asi o 10 € lacnejšie. Musím však povedať, že som mal šťastie a jeden voľný kajak čakal práve na mňa.

Anse Cocos

Kokosová pláž je súčasťou tria východných pláží, ktoré sú v letných mesiacoch bičované vlnami. Kúpanie sa v nich je prinajmenšom nie ľahké, pre silné prúdy až nebezpečné. Sú to pláže – Grand Anse Beach, Petite Anse Beach a spomínaná Anse Cocos.

Z hlavnej Grand Anse pláže vedie cestička džungľou až ku Kokosovej pláži, kde funguje aj bar. Kto vydrží v chôdzi a prebrodí sa pieskom až na severný cíp, nájde poklad. Prírodný bazén tvorený tým za čím všetci na Seychelly cestujú. Žulovými skalami. Toto miesto dávam do pozornosti ako must to visit!

Anse Patates Beach

Pláž s vtipným prívlastkom ako „zemiaková“ zosadila v mojom pomyselnom rebríčku najkrajších pláží sveta Anse Sourced d´Argent. Nachádza sa na severe La Digue, v oblasti s vysokou hustotou štýlových hotelov.

Bicykel si opriete o zábradlie pri ceste. Po schodíkoch dosiahnete samotnú pláž, ktorá ničím nezaostáva za slávnou d´Argent. Je menšia, útulnejšia. Mimo sezóny tu šantia domáci a tak ste kus bližšie ku kreolskej kultúre.

333 nie je PIN ale výška najvyššej hory na La Digue

Jednou z mála atrakcií mimo pláží je NId D´Aigle trail, ktorý zahŕňa výstup na najvyšší rovnomenný kopec ostrova (333 m.n.m.). Nie ďaleko pod vrcholom je jedna z najznámejších miestnych reštaurácií. Belle Vue víta hostí najmä v čase západu slnka. Na jedlo sa zo strategických dôvodov čaká dlho. Nápoje sú extrémne drahé. Kola či voda sú v rovnakej cenovej hladine – 5 €/pohár. Čím dlhšie čakáte, tým viac si ich objednáte. Aspoň to od vás očakávajú.

Večera vrátane transferu stála cca 30-35 €/osobu. Osobne som reštauráciu navštívil bicyklom (výstup nebol easy, boli časti keď som musel bajk tlačiť popri mne). Trvalo mi aspoň dvadsať minút pokiaľ som pochopil, že oná rozostavaná budova je slávna Belle Vue. Zvonku a vo dne stále nedokončená, ošarpaná. Zvnútra a večer plná ľudí a kreolského jedla.

Čo by mohol mať ostrov La Digue spoločné s Litvou? S najvyšším vrchom 294 mnm ich môžeme kľudne považovať za príbuzných 🙂

Extra tip

Majte na pamäti, že magnetky na Seychelách stoja od 5 € vyššie. Pohľadnice či známky kupujte na pošte kde sú násobne lacnejšie ako v obchodoch so suvenírmi. Pošta je oproti prístavu. Ak je váš výlet spojený aj s hlavným ostrovom Mahé, určite nevynechajte destilérku rumu Takamaka. Prehliadka je úplne zdarma. Degustácia je možná za doplatok. Ak vám zachutí či zoberiete drobnú fľašu pre známych, magnetku dostanete grátis či za euro.

Typický Seychelský rum

La Digue  – všeobecné informácie

La Digue:                           ostrov je admin. centrom 1 z 25 seychelských okresov La Digue and Inner Islands

Hl. mesto:                         La Passe

Počet obyvateľov:          3 000

Úradný jazyk:                   francúzština, angličtina, seychelská kreolčina

Mena:                                SCR – seychelská rupia (1 € = 13,75 SCR)

Časové pásmo:               zimný čas +3 hod

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie tu.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

VSTUPNÉ FORMALITY

SR má so Seychelskou republikou dohodnutý bezvízový styk po dobu pobytu 90 dní na polroka. Seychely majú však mnoho iných požiadaviek:

  • Pas platný minimálne 6 mesiacov od príchodu domov
  • Povinnosť rezervovaného ubytovania pred príchodom
  • Poistenie liečebných nákladov spojených s Covid-19
  • Vypísaný formulár (Dá sa vypísať 10 dní pred odletom a potvrdiť ho trvá minimálne 12 hodín. Ak by ste na to zabudli, nevpustia vás na palubu lietadla. Ak to zistíte na letisku, máte poslednú šancu využiť zrýchlený proces, kedy je ale cena niekoľkonásobne vyššia)

				
		
Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár