Písal sa rok 2019 a cítil som sa ako malé decko, ktoré rozbalilo Kinderko, keď som zistil, že preslávená Maho beach na ostrove St. Maarten sa nachádza v itinerári výletnej lode ktorou plánujem spoznávať Karibik.  Iba sa mi potvrdilo, že takáto forma cestovania zaručuje každý deň nové dobrodružstvá.

St. Maarten

Stretávame sa aj s názvom Saint-Martin. Dôvodom je, že tento ostrov je rozdelený na severnú časť, ktorá je súčasťou Francúzska a južnú, ktorá je zámorským územím Holandského kráľovstva. Zo severu je najbližšie k ostrovu s podobným osudom. Anguilla je súčasťou Veľkej Británie. Juhovýchodným smerom sa dostanete najskôr do Sv. Bartolomeja  o ktorom píšem v tomto článku:

Bolo to veľké prekvapenie pre mojich spolucestovateľov, že vlastne sme aj nie sme v Karibiku

LANOVKOU DO OBLAKOV

Po zakotvení  sa vyhýbame mase výletníkov a snažíme sa nastúpiť do prvého taxíku aby sme za krátky čas kotvenia stihli toho čo najviac. Keďže kotvíme vo Philisburgu hlavnom meste holandskej časti St. Maarten, najskôr si to namierime k lanovke. Cestou nevynecháme vyhliadku na Simsons Bay. Dobiehajú nás autobusy plné turistov, tak sa snažíme byť krok pred nimi a dávame šoférovi pokyn: Lets go! Na St. Maartene je úradným jazykom holandčina a angličtina, čiže nášmu pokynu rozumie a vyrážame ďalej. Taxikár bol určite nadšencom Star Treku keďže s nami uháňa rýchlosťou svetla. Dorazili sme celý a včas. Kupujeme lístky po 3 €. Lanovka je vlastne súčasťou adventure parku, kde na prvej medzizastávke je možnosť zajazdiť si na krátkej bobovej dráhe. Na samotnom vrchole Sentry Hill (340 mnm) sa do sýta pokocháte výhľadom na priľahlé vrcholky, mestečko ležiace u vašich nôh ale tiež na záliv nesúci meno po slávnej seriálovej postavičke Simpsons Bay a lagúnu s rovnakým menom. Tým istým smerom je letisko pri ktorého päte sa nachádza jedna z najslávnejších pláží sveta. Cestu dolu si môžete obzvláštniť ďaľšou atrakciou na Pelican peaku – najstrmším zip-linom na svete. Samozrejme za príplatok.

Väčšina turistov prichádza na ostrov výletnými loďami
Simpsons bay

MAHO BEACH

Čas nás tlačil ako ostrý kameň v teniskách, tak sme sa pobrali k pláži kde voda nehrá prím. Idete tam vlastne kvôli lietadlám. Míňame kruhové objazdy oslavujúce zamestnania ako šofér či policajt. Po ľavej strane míňame letisko, po pravej lagúnu. Pre chvíle trávené na Sentry Hill sme dorazili na celkom plnú pláž. Dobre aj tak. Napriek tomu, že v bare Sunset bar and grill je v piesku zapichnutý surf oznamujúci  leteckú spoločnosť a čas príletu potrebovali sme pomoc mladého Američana, ktorý nám aktualizoval tieto staré údaje a upozornil  nás na každé blížiace sa lietadlo aby sme sa mohli pokúsiť rukami dotknúť podvozku. Pláž s bielym pieskom, krásne modrou vodou oddeľuje od letiska ostnatý plot s tabuľou nesúcou nápis: DANGER.

Návesť upozorňujúca na nebezpečenstvo

Napriek neaktuálnym údajom na surfe bol bar dobrý aspoň pre podávanie dobre vychladeného piva Corona. Najlepšie si ho vychutnáte práve na ostrove St. Maarten.

Surf slúžiaci ako príletová informačná tabuľa
Prilietajúce lietadlo

Termín návštevy: november 2019

ST. MAARTEN – všeobecné informácie

SINT MAARTEN: konštitučná krajina Holandského kráľovstva
Hl. mesto: Philipsburg
Počet obyvateľov: 40 000
Úradný jazyk: holandčina, angličtina
Mena: €
Časové pásmo: -4 hodiny

COVID-19

Informácie ohľadom cestovania na St. Maarten nájdete tu: https://stmaartenehas.com/

Pre cestu späť si podrobne preštudujte stránku tu: https://korona.gov.sk/cestovanie-do-sr/

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár