Letisko Schwechat (Švechat) ponúka nielen letecké spojenie s celým svetom ale aj orgazmus nadšencom letectva.

Vo Schwechate to žije

Letisko Schwechat bolo pôvodne postavené ako vojenské. Dnes je to moderné letisko so štyrmi terminálmi, ktoré odbaví ročne cez 30 miliónov pasažierov (rekord letiska M.R. Štefánika v Bratislave z r. 2019 neprekonal 2,3 milióna).

Schwechat sa pýši najvyššou riadiacou vežou v Európe – 109 metrov. Dispečeri sa starajú o bezpečné pristátia a vzlety z/do viac ako 200 destinácií v 70tich krajinách sveta.

View spot pre fotografov lietadiel

Či už idete na letisko Schwechat za účelom dovolenky, pracovnej cesty alebo len niekoho vyzdvihnúť, môžete ho kľudne považovať za destináciu. Osobne si tam chodievam doplniť vitamín L ako „lietanie“.

Medzi obcami SchwadorfKlien-Neusiedl vedie cesta popri jednej z dvoch pristávacích dráh letiska Schwechat. A presne tam sa schádzajú nadšenci letectva aby zachytili pristávajúce lietadlá či zamávali blízkym vracajúcim sa z dovolenky. Nie je tam žiadne verejné parkovisko, no zvykom je auto nechať pri veľkom starom orechu. Domáci nie sú až tak nadšení z hluku pristávajúcich lietadiel a tak tam často natrafíš na obdivovateľov lietania z Maďarska, Česka či Slovesnka. Výnimkou pri letisku Schwechat nie je ani profi fotograf s drahým vybavením.

Bez apky Fligt radar ani na krok

Ak nechceš byť ale sklamaný, vopred si zisti základné údaje. Medzi tie patrí informácia či v daný deň lietadlá pristávajú v smere aby si ich mal priamo nad hlavou. Vždy to záleží od vetra.

Tieto údaje ľahko zistíš v aplikácii Flight radar24 Flight Tracker. Apku si jednoducho nainštaluješ cez google play a otvoríš. Na mape si vyhľadaj mesto Viedeň. Pri ňom uvidíš veľkú koncentrácii žltých lietadielok. Zväčšíš si obrázok aby si videl pristávajúce dráhy. Klikneš na lietadielka smerujúce na dráhu a budeš presne vidieť či pristávajú v smere ako potrebuješ.

Okrem toho sa ti po kliknutí na lietadielko zobrazia všeobecné informácie o type lietadla, o jeho rýchlosti, o leteckej spoločnosti, o čase kedy lietadlo vzlietlo a o koľko minút pristane.

Changi je letisko v Singapure, ktoré je skutočným skvostom.

Boeing, Airbus, Emirates či British?

Ak chcete vidieť konkrétny let či typ lietadla, dobré je nezanedbať prípravu. Na tejto stránke nájdete všetky prílety aj odlety. Lietadlá pristávajú v krátkych intervaloch (cca 3-5 minút, pričom vo vzduchu sú zoradené za sebou 2-3 lietadlá vo vzdialenosti cca každých 10 km).

Na nešťastie, aktuálne na typ lietadla Airbus A380 budete čakať márne. Lufthansa v máji trénovala na tomto dvojposchodovom lietadle pilotov, no žiaden let týmto strojom cez letisko Schwechat momentálne neprevádzkuje. Emirates ju na svojej trase z Dubaja nahradili Boenigom 777.

travelsocks

RAKÚSKO– všeobecné informácie

Hl. mesto:                          Viedeň

Počet obyvateľov:          9 miliónov

Úradný jazyk:                   nemčina

Mena:                                  €

Časové pásmo:                rovnaké

COVID

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie na tejto stránke.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár