Hévíze nájdeme najväčšie biologicky aktívne termálne jazero na svete.

Voda v Hévíze je hlboká no celoročne teplá

Jazero sa nachádza priamo v centre mesta. Dno, v hĺbke 2-38 metrov sa nenachádza na pevnom lôžku ako je to u väčšiny termálnych jazier ale na 7 metrov hrubej vrstve rašeliny. Miestami je to menej, keďže pri mojej výške 180 cm som dosiahol na dno bez toho aby som sa ponoril.

Prúdy v jazere sú stále aktívne. Voda priteká z dvoch prameňov v dne (teplý o teplote 40 °C a studený) a ďalej odteká do neďalekého Balatonu (7,5 km). Vďaka tomu sa celý obsah v jazere Hévíz vymení v priebehu 3-3,5 dňa.  Výsledkom je neustále čistá voda.

Stavby na jazere sú typické vežičkami

Pre jeho hĺbku ponúkajú hneď pri pokladniach kúpacie kruhy z peny. Neslúžia iba ako bezpečnostný prvok ale tiež zvyšujú komfort. Zapožičanie stojí 700 foritov (2€), plus kaucia 2000 forintov, ktorú po vrátení produktu dostanete späť. V prípade, že navštívite Hévíz na dlhšie, oplatí sa kúpiť si kruh na trvalo (2700 HUF = 7 €).

Požičovňa kúpacích kruhov
Kúpacie kruhy v akcii

Kúpanie v jazere je celoročnou záležitosťou. Teplota vody záleží od vonkajších podmienok. V letných mesiacoch sa môže vyšplhať na 35-38 °C. V zime iba zriedka klesne pod 22 °C. To v prípade mrazov klesajúcich na viac ako -20 °C. Ja som Hévíz navštívil začiatkom júna, teplota vody bola cca 31 °C a pobyt som si neuveriteľne užil.

Liečivé vlastnosti vody v Hévíze

Voda má neskutočne liečivé vlastnosti. Pravdepodobne preto tvoria ľudia starší ako 50 rokov až 90 % kúpajúcich sa. Vápnikovo-horčíková voda jazera Hévíz obsahuje aj rádioaktívny radón. Pobyt vo vode by mal prebiehať s prestávkami. Areálom sa rozcinká zvonec a vy viete, že by ste si mali dať prestávku.

V jazere sa nachádzajú aj lekná. Biele sú Európske, fialové boli importované z Indie

Môžete sa zvaliť na jedno z množstva lehátok, ktoré sa nachádzajú na terasách stavby stojacej na železobetónových pilieroch priamo v jazere. Brehy jazera lemujú lesy a zároveň s nimi ďalšie lehátka pripravené pre návštevníkov.

Všade prítomné lehátka

Silno mineralizované zloženie vody bude na vás pôsobiť ešte niekoľko hodín. Blahodárne účinky pociťujú najmä ľudia trpiaci bolesťami kĺbov, chrbtice ale voda pomáha aj ženám s gynekologickými problémami.

Relax je neodmysliteľnou súčasťou komplexu

Vnútro stavby v tvare kríža poskytuje vnútorné bazény s tryskami o ktoré je mohutný záujem. A tak sú záujemcovia opäť usmerňovaní zvončekom. Zazvonením vraví aktuálnemu užívateľovi aby sa posunul a prenechal miesto ďalšiemu.

Ľudia čakajúci na trysky
Exteriérový bazén pre tých čo sa boja hĺbky jazera

Hladina jazera je preušovaná kovovými alebo drevenými držiakmi aby ste sa mohli prichytiť a zrelaxovať na maximum. Pre prípad núdze sú v pohotovosti aj plavčíci s člnmi.

Záchranársky čln

Vstupné je lacnejšie ako na Slovenskom kúpalisku

Pre vstup do jazera nepotrebujete žiaden drahý hotelový balíček. Tu si môžete samostatne kúpiť trojhodinový či celodenný vstup.  Otvorené v top sezóne (29.5.-3.9.) je od 8:30-19:00.

Výlet k jazeru v Hévizé sa dá realizovať ako jednodňový výlet ale môžete ho spojiť aj s návštevou kaštieľa v Keszthely či opátstva v Tihany.

Mólo so šatňami v Keszthely (Balaton)
Levanduľové polia v Tihany

Ak ťa zaujíma téma termálnych kúpeľov, určite si musíš prečítať tento článok:

Madarsko

MAĎARSKO – všeobecné informácie

Hl. mesto:                          Budapešť

Počet obyvateľov:          10 miliónov

Úradný jazyk:                   maďarčina

Mena:                                  Maďarský forint (1000 HUF = 2,7 €)

Časové pásmo:                rovnaké

COVID

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie na stránke.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

travelsocks
Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár