Primošten je miesto v Chorvátsku, ktoré je tak pre svetcov ako aj pre nudistov.

Primošten kedysi…

Dedinka Primošten sa nachádza v strednej Dalmácii, cca 780 km od Trnavy (8 hodín jazdy autom).  Názov je odvodený od miesta výskytu obce. Keďže to bol pôvodne ostrov, nazvali usadlosť Pri morje (Pri mori). V 16 storočí spojil ostrov s pevninskou časťou most. Neskôr bol nahradený hrádzou a tak vznikol polostrov, ktorý existuje do dnes.

Polostrov bol pôvodne obohnaný hradbami, ktoré chránili Bosniakov pred nájazdami Turkov. V Druhej sv. vojne boli ale zničené.

Starobylý Primošten zdobia klasické kamenné fasády
Uličky mimo polostrova majú tiež svoje čaro

… a Primošten teraz

Z hradieb sa zachovala vstupná brána, ktorá vedie do prekrásneho jadra polostrova Primošten. Úzke dláždené uličky vedú ku kaviarničkám, reštauráciám ale aj ku Kostolu sv. Jakuba. Ikonou je silueta Matky Božej v striebornom ráme a drevený strop s dychberúcimi svetskými obrazmi.

Veža Kostola Sv. Jakuba

Uličkami sa nesie dovolenková atmosféra. Počas víkendov umocnená koncertom, cez týždeň pouličnými umelcami. Po obvode polostrova vedie promenáda, ktorú miestami lemujú terasy reštaurácií. Z menu odporúčam siahnuť po morských plodoch. Brancin či orata sa najbežnejším druhom ryby s bielym mäsom ale ľahko dostupné sú tiež kalamáre či chobotničky.

Pouličný umelec

K roadtripu po Chorvátsku patria určite aj Plitvické Jazerá.

Primošten je pod dohľadom Panny Márie z Loreta

Tri kilometre z centra Primoštenu sa nachádza najväčšia socha Panny Márie Loretánskej. 17 metrov vysoký pamätník skompletizovali v roku 2017 (výška je desatina výšky vrchu Gaj). Socha o 12-tich metroch posadili na päťmetrový podstavec. Zhotovená je z betónových prstencov a mozaiky.

V Primoštene je najväčší pamätník, v Hume najmenšie mesto na svete.

K pamätníku by mali viesť štyri cesty symbolizujúce posvätné rieky Eufrat, Tigris, Biely a Modrý Níl. Zatiaľ tam vedie novučičká asfaltová cesta so spodným (veľkým) parkoviskom a vrchným, určeným pre zdravotne znevýhodnených návštevníkov.

Návesť k pamätníku
Popri ceste natrafíte na predajcov olivového oleja, vína aj sušených fíg
Príjazdová cesta k pamätníku

Pri soche je kaviarnička s úžasným výhľadom na značnú časť pobrežia Dalmácie od Šibenika až po mesto Trogir. Pri jasnom počasí dokonca vidieť ostrovčeky NP Kornati.

Pohľady z vrchu Gaj

Pláže v Primošteni

Panna Mária Loretánska je ochrankyňou primoštenského ľudu. A teda aj tých, ktorý sa oddávajú nudizmu na pláži priamo pod kopcom Gaj.

Primošten
Pláž Beach Mara 2, ktorá je po okrajoch vlastne nuda plážou

Porat je pláž, ktorá pozvoľne prechádza z neoficiálnej „nuda pláže“ do pláže s nádherným výhľadom na Primošten. Čo pláži trochu škodí, je schátraný skelet hotela Marina Lučica. Výhodou je veľkokapacitné parkovisko zdarma v tesnej blízkosti. Bežné parkovné v meste počas sezóny je 2 € až 3 € priamo v prístave.

Pláž Porat

Plaža Luka sa nachádza v prístave. Ako všetky pláže v Primošteni je kamienková s pozvoľným vstupom do vzdialenosti cca 10 metrov. Potom sa dno prudko zosúva a hĺbka mora rastie.

Pláž Luka

Plaža Mala Raduča sa nachádza medzi polostrovom Primošten a protiľahlého polostrova s hotelom Zora. Blízky výskyt parkovísk, apartmánov a kaviarní robí z nej frekventované miesto.

Pláž Malá Raduča

Plaža Velka Raduča obopína celý polostrov Raduča, na ktorom sa nachádza hotel Zora. Tri roky nazad tam bol v prevádzke krásny krytý bazén. More je nádherné tyrkysové a z kamienkovej pláže máte nádherný výhľad na staré mesto. Ak sa rozhodnete pre lehátka, ceny dvoch so slnečníkom sa pohybujú v rozpätí 18-20 €. Za baldachýn si priplatíte. Tie vyjdú na 30 – 35 €.

Výhľad z pláže Veľká Raduča
Nefunkčný bazín Hotela Zora

Ak netúžite po výhľade na staré mesto z diaľky, ideálne budú miniplážičky pozdĺž  polostrova Primošten. Až na jednu skalnatú výnimku sú všetky kamienkové a zdarma. Na plážach Malá a Veľká Raduča sú spoplatnené sprchy (0,5 € za 45 sekúnd, automat berie iba 50 centovky!)

Drobné plážičky popri starom meste

Oplatí sa ešte Chorvátsko?

Ceny v Chorvátsku rastú ako aj v iných kútoch sveta. Napriek tomuto fenoménu som nemal pocit, že by reštaurácie zívali prázdnotou.  A to napriek cene 5 € za litrovú minerálku v reštauráciách, či 4,5 € za pollitra točeného piva.

Osobne mi viac ako cena vadí poskytnutá služba. Už keď mám platiť za večeru 20 €, očakával by som prílohu alebo aspoň drobné predjedlo v cene. Prial by som si aby som za stolom videl do jedálneho lístka a do taniera. Utrel by som aspoň stôl, byť čašníkom, ktorý ti vyleje nápoj pri čapovaní.

Steak z tuniaka (20€)

Slováci sa často sťažujú, že v Tatrách pýtajú veľké peniaze za málo muziky. Ja mám tento pocit z Chorvátska. Krajina je to nádherná a nedám na ňu dopustiť. Služby musia byť priamo úmerné cene, ktorú si za ne pýtajú.

Samozrejme, že nie sme začiatočníci a trojdňový výlet nás stál 200€/osobu. V cene je doprava (220 € vrátene 52 € mýto + 15 € diaľničná známka v Maďarsku), ubytko (32,5 €/osobu/noc) aj všetko jedlo. Tankovať sa oplatilo v samotnom Chorvátsku (1l super95 = 1,45 €, pričom v tom istom čase to na Slovesnku bolo 1,6 €). Každým ďalším dňom by náklady rástli o 70 € (ubytko + jedlo).

Chorvátsko

Chorvátsko  – všeobecné informácie

Hl. mesto:                         Záhreb

Počet obyvateľov:          4 milióny

Úradný jazyk:                  chorvátčina

Mena:                                 €

Časové pásmo:                rovnaké

COVID

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie na tejto stránke.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

travelsocks
Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár