Preplav Baťov kanál ako vodič motorového člnu s kamarátmi či rodinou a navštív miesta kde sa točilo Slovácko sa nesúdi.

Baťov kanál

V súčasnosti sa využíva najmä na rekreačnú plavbu. V minulosti zavlažoval okolité polia a neskôr slúžil ako vodná trasa na prepravu uhlia. Svoj oficiálny názov Baťov kanál získal počas Prvomájových osláv roku 1960 práve za účasti Tomáša Baťu mladšieho.

Dĺžka kanálu je úctyhodných 53 km, pričom jeden z úsekov tvorí splavná časť rieky Moravy. Samotný Baťov kanál väčšinou o hĺbke 1,5 m a šírke 10-12 m môžete splavovať skupinovo na palube jednej z turistických lodí alebo si to odkormidlujete samy. Kanál lemujú cyklotrasy, čiže ak sa bojíte riadenia člnu, máte alternatívu ako spoznať lokalitu.

Potrebujem na vedenie člnu vodičák?

Na vedenie motorového člnu do 5 koní nepotrebujete žiaden preukaz či povolenie. Ovládať čln je treba s rozvahou. Čln reaguje oneskorene oproti pohybu kormidla. Čiže je treba s ním narábať jemno a vo veľmi malom rádiuse.  Pri parkovaní člnu sledujte dopravné značky, ktoré hovoria napríklad o čase, ktorý môžete na danom mieste parkovať.

MAPA TRASY

Plaviť sa ako pár či párty loď?

Trasu je možné začať z viacerých úsekov. A to napríklad z prístavu v Skalici, vo Veselí nad Moravou alebo v Otrokoviciach. Ak sa rozhodnete splavovať Baťov kanál zo Skalice, vedzte, že od prvého menšieho pripájajúceho sa kanála, nachádzate sa v Česku.

Požičovne lodí: Skalica

Veselí nad Moravou

Otrokovice

Loď možno zapožičať dvojmiestnu, pre páriky, či desaťmiestnu pre celú rodinu. V ponuke sú člny bez prístrešku, s prístreškom a na viacdňové plavby aj člny s kajutou. Baťov kanál sa dá splaviť tam a späť za 4-5 dní. Ak sa rozhodnete pre viacdňový výlet, v Skalickom prístave je bezplatné parkovisko. Ak by ste mali predsa nejaké obavy o vášho motorového tátoša, 4 a pol kilometra od prístavu sa nachádza železničná stanica. Môžete teda pricestovať aj vlakom.

Prístav v Skalici

Plavebné komory

Veľmi dôležité je v akom čase sa priplavíte do plavebnej komory, ktorých je na trase 12. Tie sa otvárajú v stanovené dobu a pomocou nich prekonáte výškové rozdiely medzi jednotlivými časťami kanálu. Nemenej dôležitou je informácia o pondelkoch, ktoré sú servisné dni a plavebné komory sú vtedy mimo prevádzky.

V plavebnej komore sa pohybujete podľa pokynov obsluhy. Prichytíte sa o lano, ktoré je na bočných stranách tak aby ste sa počas napúšťania či vypúšťania príliš nehýbali. Po otvorení železnej brány čakáte na signál semaforu. Rovnako ako autom, čakáte na zelenú.

Na trase Strážnice – Skalica je iba Petrovská plavebná komora, ktorá sa posledný raz otvára o 17:30. Potom už iba za poplatok.

Tiež loďou ale diametrálne odlišný výlet bola plavba ľadoborcom vo Švédsku:

8-hodinová plavba je ideálna pre celodenný výlet

Pre odreagovanie sa od každodenných starostí je vynikajúci aj jednodňový výlet. To znamená prenájom člnu od 10:00-18:00. Okrem osem hodinových časových úsekov je možno čln prenajať aj na kratšie – jednu a štyri hodiny.

Ideálnou spiatočnou trasou na 8 hodinovú plavbu je Skalica-Petrov-Strážnice. Ak sa mám vrátiť v presne stanovený čas do bodu A (prístav v Skalici), najskôr sa snažím dostať do posledného bodu na trase aby som si odmeral časový úsek potrebný pre cestu späť. A tak po prekonaní plavebnej komory v Petrove, sa vylodíme v mestečku Strážnice. Plavba trvala cca 1,5 hodiny.

Strážnica

Strážnica sa nachádza vo vinohradníckej oblasti Slovácko. Najkrajší výhľad na ňu získate z vrchu Žerotín. V parku sa nachádza Klasicistický zámok v ktorom sídli Národný ústav ľudovej kultúry so širokou expozíciou ľudových hudobných nástrojov. Na túto expozíciu nadväzuje každoročný Medzinárodný folklorný festival konajúci sa koncom júna.

Strážnický zámok
Strážnický zámok

Skanzen

Najväčším ťahúňom mestečka je Skanzen – Múzeum dediny juhovýchodnej Moravy. V skanzene sú prevezené a znovu postavené pôvodné domy z iných častí Moravy. Sprievodca vás prenesie do dávnych čias a porozpráva vám o zvyklostiach vtedajších obyvateľov. Skanzen je rozdelený na viacero častí – drevené domky, kamenné domčeky, mlyn s pílou, vinohradnícke stavby a iné. Domčeky slúžili ako kulisy pre seriál Slovácko sa nesúdiJozefom Krónerom v hlavnej úlohe. Pretože Strážnica je viacmenej rovinatá, do skanzenu boli navezené stovky nákladiakov hliny aby sa vytvoril kopcovitý terén.

Do skanzenu odporúčam zakúpiť lístky online.

Skanzen Strážnica
Skanzen Strážnica
Skanzen Strážnica
Skanzen

Petrov

Cestou späť sme si to zamierili do prístavu v Petrove kde sa môžete občerstviť aj v plávajúcej kaviarni. Verte mi, ak chcete postíhať skanzen a zámok v Strážnici, k tomu vínne pivničky v lokalite Plže, veľa času na poctivý obed vám nezostane. V Petrove si môžete obzrieť plavebnú komoru zhora a načerpať silu zo sírneho prameňa, ktorý je pozostatkom bývalých kúpeľov.

Plže
Vinná pivnička v Plže

Ale najväčším lákadlom sú vinné sklepy – pivničky v lokalite Plže. Taktiež boli dejiskom natáčania Slovácko sa nesúdi. Nachádzajú sa necelého 1,5 km od prístavu. V horúcich letných mesiacoch sa môžete v nich schladiť. Degustácia vín je samozrejmosťou. Pozor však nech si dávajú nielen šoféri áut ale aj člnu, ktorým prídete. Baťov kanál je pod dozorom riečnej polície, ktorá dozerá na dodržiavanie pravidiel. Za volantom člnu sa alkohol netoleruje a deti musia mať po celý čas oblečenú záchrannú vestu.

Plže
Plže

Výklopník Sudoměřice

Ak vám cestou späť zostane 15 minút na kratučkú zastávku pri Výklopníku Sudoměřice, určite tak urobte. Ak nie, prefrčíte okolo stavby kam bolo dopravované uhlie z bane Tomáš v Ratíškoviciach. Toto uhlie bolo následne prevážané loďou do elektrárne v Otrovkoviciach.

Baťov kanál je miesto kam sa dá cestovať opakovane a vždy si tam nájdete niečo prečo mu nikdy nepoviete: Už nie!

Výklopník Sudomerice
Výklopník Sudoměřice

Česko  – všeobecné informácie

Celý názov:                        Česká republika

Hl. mesto:                          Praha

Počet obyvateľov:          10,5 mil.

Úradný jazyk:                    čeština

Mena:                                  Česká koruna (1 € = 24 CZK)

Časové pásmo:                rovnaké

COVID

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie tu.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

travelsocks
Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár