Pri plánovaní dobrodružstiev v Laponsku som sa nezľakol ani vysokej ceny za plavbu ľadoborcom. Od prvej sekundy ako na mňa vyskočila z netu ponuka na tento nekonvenčný zážitok, vedel som, že radšej budem päť rokov nosiť tie isté tenisky ako sa ho vzdať. Bola to láska na prvý pohľad.

Termín návštevy: 8.12.2019

Konečne ZIMA

Suma 350 € na osobu zahŕňala transfer z fínskeho Rovaniemi – bydliska Santu, do švédskeho Axelsvíku. Hranice sme preťali štýlom, že ak by nám to nespomenula sprievodkyňa, mimochodom s českými koreňmi, ani by sme nevedeli, že sme zmenili krajinu. Trasu dlhú zhruba 170 kilometrov som sa snažil vnímať plnými dúškami, keďže zimy v našej zemepisnej šírke sa menia na teplejšie. Zasnežené stromy, domy, zľadovatelá vozovka. Zákruta, rovina šofér si to šinie aj stovkou. Vďaka špeciálnym pneumatikám s malými klinčekmi si to môže dovoliť.  Luxusným autobusom sa ozývajú rôzne jazyky sveta s nadvládou ázijských dialektov.

POLAR EXPLORER

Môžete si vybrať rannú alebo poobednú plavbu. My sme chceli vidieť západ Slnka, ktoré je v decembri na obzore necelé štyri hodinky. Poobedňajšia plavba ľadoborcom by mohla byť ešte okázalejšia v prípade, že by počasie povolilo polárnej žiare roztancovať sa na jasnej oblohe. Práve z tohto dôvodu som si nainštaloval aplikáciu Northern Eye Aurora Forecast, ktorá však neprinášala priaznivé správy a tak padla voľba na doobedňajšiu plavbu.

Po dvoch hodinkách vchádzame do prístavu kde sa všetky oči upierali jedným smerom. Smer  „Borec – ľadoborec“. Oranžovým sfarbením pripomínal amazonské žaby, ktoré sa snažia svojim krikľavým sfarbením odstrašiť lovca. Akoby aj náš POLAR EXPLORER  hovoril Baltickému moru: „Dávaj si na mňa bacha! Síl mám dosť!“

Táto 78 metrová loď vyrobená v Nemecku pôvodne ťahala veľké nákladné lode z Nórskych lodeníc do Brazílie, neskôr obsluhovala vrtné plošiny v Severnom mori a teraz pojme dvesto cestujúcich, ktorých sprevádza na nezabudnuteľnej plavbe. Po nalodení si môžete niečo objednať v kafetérii alebo sa pusťte do prieskumu. Povolená je návšteva strojovne či kapitánskeho mostíka. K dispozícii sú audiosprievodcovia alebo živá verzia sprievodcu.

Histróriu lode vám najlepšie priblíži 11 minútový film bežiaci v kine. Znovu a znovu. Ani fakt, že ide o dokumentárny film nezníži váhu toho keď sa bude vaša priateľka chváliť: „Ten môj ma vzal do kina. Na ľadoborci.“

Prečítaj si aj tento článok o Švédsku

Ohlušujúce praskanie

To hlavné prečo sme prišli, nesie loď v svojom pomenovaní. Ľad a jeho trieštenie. Praskanie mám v ušiach ešte dnes. Tie krásne vzory, na tvorbu ktorých kapitán nepoužil vodové ani olejové farby ani jemné štetce ale čelo lode poháňané tisíckami konských síl ukrytých v strojovni.  Ľad hrubý niekoľko desiatok centimetrov sa poddal akoby to bola jemná švajčiarska čokoláda. Za sebou sme zanechávali diaľnicu pre menšie lode.

Všade samé kryhy

Šup do ľadového mora

Asi v polovici plavby kapitán zastavil svoju poslušnú loď aby sme mohli naskákať do špeciálnych plaveckých skafandrov a následne do ľadovo vychladeného Baltického mora (1 °C). Profesionálny fotograf zacítil príležitosť a zvečňoval plavcov v rôznych polohách. Väčšinou v smiešnych.

Skafander plnil svoju úlohu, vskutku som cítil ako ma teplota môjho vlastného tela ohrieva. Pohybovalo sa v ňom ťarbavo a pripomínali sme skôr čerstvo narodené mláďatá ako skúsených plavcov. Podchvíľou na nás zavolal člen posádky aby sme z bezpečnostných dôvodov nešli ku kryhám. Ľadoborec bol schopný plaviť sa vo vodách o hĺbke minimálne 5 metrov, prestávka na plávanie bola vmieste kde sonar ukazoval 12 metrov vody. Nie priezračnej. Na stupnici tmavosti kde 1 je svetlá a 10 tmavá, more malo asi osmičku. Vyvolávalo to vo mne zvláštny pocit a zároveň vzrušenie. Jeden Ind k týmto pocitom pridal Level nešťastie 2000 pretože nebol vhodne ustrojený a do skafandru mu zatiekla voda. Teplučký čaj podávaný bezprostredne po tomto top zážitku aspoň trochu zahrial.

Kúpanie v špeciálnych odevoch

Veštenie pri obede

Po trojhodinovej plavbe ľadoborcom sme si to namierili späť do autobusu a tešili sa na obed. Do štýlovej reštaurácie vo švédskej rybárskej dedinke Kukkolaforsen sme sa nahrnuli ako divosy. Ryby, mäsové guličky, čajové pečivo, všetko pokrmy o ktoré bol veľký záujem.

Ľadoborec, plávanie v mrznúcej vode a pozeranie sa do budúcnosti. Veru tak. Sediac v reštaurácie, pozerajúc sa cez veľké sklá na druhú stranu rieky pri ktorej sídlila naša reštaurácia sme sa dívali do budúcnosti. Rieka bola totiž zároveň štátnou hranicou medzi Švédskom a Fínskom v ktorom bolo o hodinu viacej.

Do Rovaniemi sme po desiatich hodinách prišli celí, zdraví a nadšení. Plavba ľadoborcom je úžasná a nezabudnuteľná. Je to zážitok na celý život. Pre vás mám ešte jednu dobrú a jednu menej dobrú správu. Čekol som dostupnosť a ceny na ďalšiu sezónu 2022/2023.

Dedinka Kukkolaforsen

Rezervovať možno na tejto stránke https://icebreaker.fi/book/

Švédsko – všeobecné informácie

Celý tvar Švédske kráľovstvo
Hl. mesto: Štokholm
Počet obyvateľov: 10,4 milióna
Úradný jazyk: švédština
Mena: 1 SEK(Švédska koruna) = 0,95 €
Časové pásmo: rovnaké

Viac info

COVID-19

Pred vycestovaním odporúčam naštudovať si minimálne túto stránku

Viac info

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

1 Komentáre

  1. Pingback: Černobyľ, áno či nie?

Napísať komentár