Ak nepoznáte niekoho s jazykom dlhším ako 15 metrov, Trolov jazyk bude tým najväčším na svete.

Ako sa sem dostať

V prípade, že sa chcete dostať ku skalnej formácii Trolltunga čo najbližšie lietadlom, východiskové letisko bude v Bergene či Sola pri Stavangeri .

Krakow – Stavanger                        4,5h (trvanie jazdy autom zo Stavangeru ku Trolltunge)

Katowice – Bergen                          3,5h

Viedeň – Oslo                                    6 h

Trolltunga bola súčasťou nášho roadtripu a tak sme za východiskové miesto zvolili najbližšiu obec Odda. Cestou do Oddy sa naladíte na prírodné krásy Nórska. Veľmi blízko sa nachádzajú vodopády Latefossen, južný cíp fjordu Sordfjorden či celoročne biela čiapka nad Oddou – tretí najväčší nórsky ľadovec Folgefonna.

Vodopády Latefossen

Trek je možné začať z troch oficiálnych parkovísk

Túra na Trolltungu zaberie 7-15 hodín. Nezáleží to iba na vašom fyzickom stave ale hlavne od parkoviska z ktorého vyštartujete.  Do Oddy sa viete dostať aj verejnou dopravou. Upozorňujem však na fakt, že nie je to vôbec lacná záležitosť.

 Z Bergenu nasadnete na trojhodinovú cestu autobusom č. 930. Približná suma za dospelú osobu je 30 €/jednosmerne. Všetky detaily a rozpis nájdeš tu. V menu som nenašiel anglickú verziu, takže dostať sa k informáciám je trochu boj.

Shutlle busom sa dostanete z rôznych stanovísk v Odde až na jednotlivé parkoviská (P1 a P2). Cena spiatočného lístka a rozpis si čekni tu. Pozor si treba dať na to, ktorú spoločnosť si vyberiete, pretože linku prevádzkujú zároveň dve. Odda Taxi (OT – 300 NOK/spiatočný lístok) a taktiež Odda Bus (OB – 350 NOK/spiatočný lístok).

P1 Tyssedal

My v travelsocks sme si prenajali auto. Cestou k P2 sme minuli najväčšie parkovisko – P1 (220 miest). Túra stadiaľto sa iba ťažko vmestí do 15tich hodín (38 km spiatočne). Začína sa strmým stúpaním popri lanovke, ktorú vybudovali majitelia súkromných chát a je verejnosti nedostupná.

P2 Skjeggedal

Náš skorý príchod na parkovisko P2 neznamenal kľud. Naopak, priestoru panoval čulý ruch. Po uhradení parkovného v automate(500 NOK) sme umiestnili lístok tak aby bol vidno cez sklo a vybrali sme sa na shuttle bus, ktorým si viete skrátiť dlhočiznú túru približne o 2 hodiny.

Návštevu Trolltungi sme zvolili na začiatok septembra, čo je stále sezóna (jún – september) a tak boli online zarezervované už všetky miesta v minibusoch spájajúcich P2 s P3.

Peňaženke som ušetril 150NOK jednosmerne ale nohám som pridal 7km (27 km spiatočná túra z P2, čo značí približne 11 hodín chôdze s prestávkami).

P3 Magelitopp

Ako som už spomínal, Trolltunga nie je trek na pol dňa. Napriek tomu, že sme vyrazili z neďalekej Oddy ihneď po raňajkách, chceli sme parkovať čo najvyššie. Na Parkovisko 3 sme sa nedostali, keďže pozostáva iba z tridsiatich parkovacích miest, ktoré si treba vopred rezervovať online.

K poplatku za parkovné (55 €) treba pripočítať mýto za použitie cesty (20 €), ktoré je treba zaplatiť v parkovacom automate na Parkovisku 2. Túra z tohto najbližšie nachádzajúceho sa parkoviska k Trolovmu jazyku trvá 7-10 hodín (20 km spolu).

Celý a hlavne aktuálny rozpis s kombináciami parkovania nájdeš tu.

P3 len pre online rezervácie

Túra prechádza cez NP Hardnagervida

Na túru najväčšou náhornou plošinou v Európe – Hardagevida sa treba pripraviť. Cestičky sú veľmi dobre značené veľkým červeným T ale nelemujú ich žiadne stánky s trdelníkom, parenicou či vodou. Tento fakt určite nepodceňujte a do ruksaku si pribaľte potrebné kalórie a hlavne pitnú vodu. Ani náhodou nemyslite na alkohol, ktorý dehydruje. Na šťastie je v obchodoch dostupný len v pracovné dni od 10 – 18 hod. a v sobotu od 10 – 15 hod.

Trasa je skvelo značená

Cestu Nórskou divočinou zdobí množstvo jazier, jazierok, málo súkromných chát  a ešte menej útulní. Tie fungujú podobne ako vo Fínsku. V prípade zlého počasia či vyčerpania sa tam môžete zložiť a počkať na lepšiu situáciu. Podmienkou je dodržiavanie čistoty a doplnenie dreva ak ho miniete.

V oblasti je množstvo jazier
Útulňa

Stanovanie na vlastnú päsť či s fjordtours?

Okrem neskrotenej prírody a zopár fjelhytter – horských chát, narazíte aj na kemp. Tri väčšie stany sústredené nad jazerom, kde vďaka fjordtours zažijete epickú noc. Západ aj východ slnka budete mať takmer iba pre seba. Nočná obloha v prípade jasného obzoru poskytne ohromujúci výhľad na milióny či miliardy hviezd, ktoré doma pre svetelný smog nevidno. Tento dvojdňový zážitok sa môže bežnému Slovákovi zdať pridrahý (400 €/2 osoby).

V našich končinách je bežnejšie kempovanie s vlastným vybavením. Ak si dokážete zbaliť spacák, karimatku či stan, viete stanovať vo vlastnej réžii aj tu. Nebudete zďaleka prvý ani posledný. V tomto prípade viete zdolať Trolltungu úplne zdarma. Treba si pripočítať ďalších 6 km jednosmerne z autobusovej stanice k parkovisku Tyssedal. Celková dĺžka treku v takomto prípade meria 50 km spiatočne. Bez prenocovania to urobiť nejde.

Nebeské divadlo s miliónmi hviezd je možné zažiť aj v Jordánskej púšti Wadi Rum.

Trolltunga – Trolov jazyk

Trolltunga vás ohromí umiestnením, vzdľadom aj číslami. V nórčine znamená Trolov jazyk. Dlhý je približne 15 metrov, týči sa 700 metrov nad hladinou jazera Ringedalsvatnet a 1180 metrov nad morom. Mali sme šťastie keď nás od vstupu na Trolov jazyk delil zástup ľudí o počte 20. V hlavnej sezóne to musia byť desiatky minút čakania.

Pohľad na Trolltungu
Trolltunga a moja maličkosť

Trek na Trolltungu je jedným z troch najznámejších v Nórsku (ďalšie sú Preikstolen a Kjerag). Cesta ku Trolltunge je dlhá a náročná. Výsledok však stojí za to.

Nórsko  – všeobecné informácie

Celý názov:                        Nórske kráľovstvo

Hl. mesto:                          Oslo

Počet obyvateľov:          5,5 mil.

Úradný jazyk:                   nórčina, lapončina

Mena:                                NOK – Nórska koruna (1 € = 11 NOK)

Časové pásmo:               rovnaké

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie tu.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

VÍZA

Na pobyty do 90 dní stačí cestovný pas alebo občiansky preukaz platný po dobu minimálne 6 mesiacov po návrate. Niektoré letecké spoločnosti môžu vyžadovať cestovný pas. Odporúča sa teda cestovať aj s týmto dokladom nakoľko Nórsko nie je členom EU.

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

4 komentáre

  • Pišta, ak sa ulomí, udeje sa tak. V tomto prípade som ale strach nemal žiaden. Skala je pevná a veľmi hrubá. Samozrejme, že túto zábavku podstupuje každý na vlastné riziko.

 1. Ako dlho ti trvala príprava na takýto trip? Ako tak sledujem tvoj blog travelsuck.eu dôležité je vidieť čo najviac za čo najmenej €
  Ako dlho zisťuješ čo je najlacnejšie a čo sa dá vidieť? Prespávate v stane alebo nejakej ubytovni?

  • Príprava mi trvá niekedy dva tri dni, inokedy dve tri hodiny. Cesty Európou sú zväčša ľahké na plánovanie. Žiadne víza, na cestovný poriadok sa dá spoľahnúť, s nikým sa nemusíš zjednávať, nemusím si v google maps pozerať okolie hotelov atď.
   V stave už neprespávam. Z toho som už vyrástol. Ale v rámci šetrenia kľudne prespím v aute. Noc v bežnom hotely v Nórsku vyjde na 100-150 € pre dvoch. Prenájom auta je cca 80-100 €/ deň. Konkrétne v Nórsku sme striedali jednu noc v aute a jednu v hotely. Namiesto hotelov sme sa ale priklonili k lacnejším verziám. Raz sme spali v karavane (60 €)a ďalšiu noc v kempe (80€).
   Správne si poznamenal, že chcem vidieť čo najviac za čo najmenej peňazí. A tak časť noci, ktorú sme sa rozhodli spať v aute, sa vlastne tým autom presúvame k ďalšiemu bodu. Ušetríme tak veľa času na presun počas dňa.

Napísať komentár