Súostrovie takmer 1200 ostrovov, z ktorých cez dvesto je obývaných, to sú Maledivy.  Ak si ich chcete pamätať ako raj na zemi, určite zavítajte do rezortu.

Rezort ako celodenný výlet

Ako patria ku koloritu Slovenska hrady a zámky, tak patria ku Maledivám rezorty. Pobyt na lokálnom ostrove sa s tým rezortným diametrálne líši. Cenovo, kvalitatívne aj zážitkami.

V rezortoch sú všetky ponúkané výlety a aktivity násobne drahšie ako z lokálneho ostrova.

Na Maafushi (lokálny ostrov) si zajazdíte 15 minút na vodnom skútri (jet ski) za 25 €, pričom na Olhuveli (rezort) zaplatíte za 10 minút 60 €.

15 minút parasailingu pre dvoch na Maafushi stojí 80 €. Tá istá minutáž na Olhuveli je za 400 €.

Za šnorchlovanie so žralokom veľrybím zaplatíte na lokálnom ostrove 100€/osobu, v rezorte si priplatíte ďalších 650 €.

Zaujímavá ponuka, ktorú majú iba rezorty, pretože je spojená so súkromným bazénom sú „plávajúce raňajky“. Olhuveli rezort ich ponúkal za 92 €/pár.

Taktiež je možné zapožičať si kajak

Možnosti rezortných výletov

Ponuka jednodňových vstupov do rezortov záleží od lokality ostrova z ktorého je výlet organizovaný. Väčšinou sú v ponuke rezorty vzdialené 20-45 minút rýchločlnom od lokálneho ostrova. V mojom prípade to bol najturistickejší ostrov Maafushi. Výlety do rezortov ponúka každá hotelová sieť nachádzajúca sa na lokálnom ostrove (iCom Tours, SaltBeach Tours, Kaani Tours). V ponuke bolo zhruba 10 rezortov. Každý z operátorov mal v ponuke cca 2-4 možnosti.

Sun Siyam Olhuveli

Najlacnejší rezort

Dôležitým faktorom, ktorý vás bude zaujímať je určite cena. Najlacnejší rezort Adaaran Club Rannlhi možno navštíviť v troch cenových skupinách.

Základ – bronzový balíček v hodnote 100 €/osobu v sebe ukrýva ranný a večerný snack, obed vo forme bufetu, neobmedzené nápoje.

Strieborný balík v sume 115 €/osobu obsahuje ako bonus hodinový prenájom športového náčinia (šnorchel, kanoe, vodný bicykel).

135 €/osobu zaplatíte za zlatý balík kde máte 30 minútové spa procedúry.

Čo ma odradilo, bol bazén, ktorý je sprístupnený iba rezidentom a veľkosť ostova. Ak mám v rezorte stráviť cca 8 hodín, nechcem ležať iba na jednej pláži za 100 €.

V prípade ľadoborca sa taktiež oplatilo investovať väčšie množstvo peňazí do zážitkov.

Rezort Sun Siyam Olhuveli

My sme sa rozhodli pre väčší rezort ležiaci na dvoch ostrovoch, čiže hneď mi bolo jasné, že sa nudiť nebudem. Medzi ostrovmi premáva kyvadlová doprava. Elektrický autobus má zastávku pri recepcii na ostrove Olhuveli a pri hlavnej reštaurácii Malaafaiy na Dream Islande. Tretí ostrov spojený s rezortom (Olhuveli Romance)patrí spoločnosti TUI.

Vily nad vodou

Aktivity v Sun Siyam Olhuveli

Čo sa športu týka, v areáli si môžete zahrať tenis a bedminton. Podmienkou je nahlásiť sa vopred na recepcii. Menšiu prehánku viete prečkať pri stolnom futbale, väčšiu trebárs v posilňovni.

Ak by vás trápili zdravotné problémy alebo nedajbože by ste si pri spomínaných športoch privodili zranenie, v rezorte je tiež klinika.

V prípade, že ste iba presilený a potrebujete procedúru masáží, treba zájsť do Ocean spa. Procedúry trvajú od 50 min (120 €/osobu) až po 150 min (235€/osobu).

Pokiaľ navštívite rezort s deťmi, oceníte minizoo so všade prítomnými Arami alebo detský kútik kde vám s ratolesťami pomôžu animátori.

Minizoo

Na svoje si prídu aj dospelí.  Na pravo od recepcie sa nachádza stredisko pre vodné športy. Umiestnenie je výborné. Nebol som ani vo vode a predsa som zazrel mantu vyhodiť sa nad vodu, či žraloka doktora (nurse shark), ktorí bežne priplávajú až ku pláži.

V centre vám zapožičajú šnorchel, kanoe či paddleboard. Ak siahnete hlbšie do vrecka tak si môžete zajazdiť na jet ski či užiť si výhľad z padáku na ostrov počas parasailingu.

Ak do vrecka nechcete siahnuť vôbec (ako ja ), pre vás sú určené krásne pláže s jemným bielym pieskom a tyrkysovou farbou lagúny. Okrem toho sú k dispozícii tri bazény. Infinity pool sa nachádza kúsok od spomínaného centra vodných športov. Pri každom z nich máte nárok na čistú osušku.

Infinity pool
Oddychový bazén
Bazén

Ako to prebieha?

Z lokálneho ostrova sa dostanete do rezortu okolo deviatej. Po príchode sa zaregistrujete na recepcii kde doplatíte čiastku (90€/osobu) ak ste vopred platili iba dopravu 25€/osobu. Výlet sme vybrali cez Saltbeach Tours kde sme zjednali cenu zo 125 €/osobu na 115 €/osobu. Tu odporúčam mať v peňaženke radšej americké doláre. Všetky ceny, ktoré uvádzam v článku sa dajú platiť v dolároch.

Bude vám pridelené číslo, ktoré nahlsujete pri každej činnosti, aby vám mohli byť správne doúčtované služby. Ak teda po dajakých siahnete. Taktiež obdržíte heslo na wifi.

V cene vstupu je obed vo forme bufetov. Počas dvoch hodín(11:30-13:30) môžete neobmedzene konzumovať všetky dobroty vrátane čerstvého ovocia, rýb, vína či piva. Jedlo v porovnaní s lokálnym ostrovom chutilo exluzívne. V ponuke som nenašiel žiaden polotovar. Naopak, všetko bolo čerstvo upečené, uvarené, ugrilované.

Pult s čerstvým ovocím

Zvyšok dňa (do piatej) máte voľno a môžete si užívať miesto plnými dúškami.

Zvyšok dňa môžete tráviť na tejto skvelej pláži

Domčeky nad vodou

Súčasťou rezortu sú izby v apartmánovom dome pri pláži, domčeky s bazénmi na pláži, domčeky nad vodou a najluxusnejšie sú domčeky nad vodou s bazénom. Tie majú ale dvere pred denným návštevníkom zatvorené. To by som nebol ja aby som sa tam nedostal. Povolenie som dostal expresne. 50 maldivských rupií (3€) som strčil do vrecka upratovačovi, ktorý absolútne nenamietal a nechal ma užiť si domček v celej kráse aj s kúpaním sa v bazéniku nad vodou. Dovolenkárka z vedľajšej chatky dokonca na mňa mávala a zdravila sa ako s novým susedom. Bežne stojí táto vila od 600 €/osobu/noc a viac. Ak je v balíku all inclusive program, suma presiahne aj 1000 €/noc/osobu.

Bungalovy nad vodou
Grand vila pri pláži s bazénom
Domčeky nad vodou s bazénom

Rezort či lokálny ostrov?

Pobytom v rezorte som si splnil sen. V porovnaní s lokálnym ostrovom zanechal vo mne krajšie pocity. Pokiaľ ste na lokálnom ostrove a nemáte v záujme investovať denne 50-100 €/osobu za výlet, po troch dňoch sa vám zunuje. Lokálne ostrovy sú od kovidu staveniskom. Investície akosi zastali a stavby nie a nie dokončiť. Ozdobou lokálnych ostrovov, v úvodzovkách, je večne horiace smetisko. Rezort určite neodporúčam riešiť po vlastnej osi nakoľko cestovky často ponúkajú balíky kde vás týždňový pobyt vyjde na cca 1600-1800 €

Olhuveli

Týždeň na lokálnom ostrove viete urobiť aj pod 1000 €. Osobne som mal letenku za 545 € s Etihadom, ubytovanie v Kaani Village stojí 60 €/noc pre dvoch s raňajkami. Výdavky na obed a večeru sa pohybujú v rozmedzí 10-15 €/osobu.

Ku lokálnemu ostrovu sa prikláňam v prípade, že chcete skúmať vodný svet, pretože krajinu nemáte akú obdivovať . Najvyšší bod Maledív sa nachádza na ostrove Vilingili vo výške 2,4 mnm, najdlhší je ostrov Gan, ktorý spolu z ďalšími tromi ostrovmi spája 18 km dlhá cesta. Žiadne hory, žiadne jaskyne, hrady, skalné útvary.  Jedinou cestou ako si užiť Maledivy je podmorský život alebo rezort. Obe možnosti nie sú lacné.  

Maafushi

Maledivy majú aj odvrátenú stránku mince

Maledivy  – všeobecné informácie

Celý názov:                        Maldivská republika

Hl. mesto:                          Male

Počet obyvateľov:          430 000

Úradný jazyk:                   maldivčina (divehi)

Mena:                                 MVR – Maldivská rupia (10 MVR = 0,6 €)

Časové pásmo:                + 3 h (letný čas), + 4 h (zimný čas)

COVID

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie tu.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

VÍZA

Pre vycestovanie na Maledivy potrebujete:

  • Pas platný 6 mesiacov po návrate
  • Spätnú letenku
  • Zaplatené ubytovanie
  • Vyplniť tento formulár 96 hodín a menej pred príletom (časť arrivals)
  • Vyplniť tento formulár 96 hodín a menej pred odletom (časť departures)

Turistické víza do 30 dní pobytu sa udeľujú automaticky.

V prípade pobytu kratšieho ako 24 hodín (cestujete ďalej, napr. na Srí Lanku) vás považujú za tranzitujúcu osobu a nebude vám umožnené opustiť odletovú halu letiska.

Ak budete chcieť zameniť rupie spätne na eurá či doláre, majte na pamäti, že potrebujete ústrižok z banky o pôvodnej výmene. Ak si teda vyberiete rupie z bankomatu alebo ich zameníte na ulici, máte už iba dve možnosti. Minúť ich všetky alebo priniesť si ich ako suvenír.

travelsocks
Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár