Ako v každej africkej krajine aj Kapverdy majú svoje heslo – NO STRESS!

Ostrovy kde zelená je vlastne žltá

Kapverdy alebo Cabo Verde je vlastne zoskupenie deviatich väčších a zopár menších ostrovov južne od Kanárskych ostrovov a 500 km západne od Senegalu. Sú vlastne pokračovaním pásma africkej Sahary, preto je názov tohto štátu v preklade dosť zavádzajúci – Zelený mys. Keď sa pohráme aj s prekladom ostrova Sal – soľ, ten je už príznačnejší. Ostrov je skutočne vyprahnutý a takmer plochý. Súčasťou Kapverd sú však aj ostrovy plné zelene. Pôvodne som plánoval dostať sa aj tam. Musel by som však podniknúť viacdňový výlet malým lietadlom v kombinácii s loďou. V tom vetre, ktorý tu v zimnom období panuje(október až apríl, teplota vzduchu 22 -28 °C, voda 21-24 °C), nič moc. Nehovoriac o drastickom navýšení rozpočtu.

Salina

Najkratší let prúdovým lietadlom na svete

Let z Prahy na ostrov Boa Vista trval približne  6 hodín. Našim cieľom bol susediaci Sal kde sme sa veľkým prúdovým lietadlom dopravili o 15 minút. Vo svete je mnoho kratších letov, realizovaných ale menšími lietadlami. Pokiaľ viem, pre Boeing 737 Max je to najkratší let na svete.

Keď ide o cestovanie, sociálne siete sú tvojim priateľom

Plány boli úplne iné ale v priebehu jednej hodiny sa z nich vykľula cesta na Kapverdy, ktoré boli spočiatku iba plánom B. Keďže cestujem rád a veľa, nie vždy sa nájde niekto v mojom okolí kto je so mnou v daný termín ochotný cestovať. Na rýchlo som zháňal parťáka do juhovýchodnej Ázie. Doména Letenky za babku má podskupinu Parťák na cesty, kde som už niekoľkokrát neúspešne hľadal dobrodruha.

Tento raz sa to však podarilo. Po výmene prvých správ sme zistili, že za aktuálnu cenu leteniek nie sme ochotní vyraziť do Ázie. V talóne existoval však plán B. Zopár dní nazad som videl na stránke CK Karibik ponuku zájazdu na Kapverdy. Tie sa nachádzali na mojom travel liste na tento rok. Pri cene tesne pod 600 €, je to vlastne najnižšia cena akú som kedy na túto destináciu postrehol, som neváhal a navrhol som to novému parťákovi. Som rád, že neotáľal a potvrdil našu cestu.

Vyskladať samotné lety do tejto destinácie za rozumnú cenu by bol vlastne heroický výkon. 

Jeden deň a ostrov máte v malíčku

Privítalo nás nádherné počasie, ktoré sa malo však o dva tri dni pokaziť. Ani sneh ani dážď sme neočakávali ale keď teplota klesne z 30 °C na 23 °C, je to predsa ochladenie. To bol iba vedľajší faktor pre ktorý som sa rozhodol pre túru po ostrove deň po príchode. Hlavným bolo slnko. Pod mrakmi sa dobre síce chodí na túry ale škodí to fotkám.

Tentokrát žiadne online rezervácie cez Viator či GetYourGuide. Na promenáde za hotelom na vás číhajú domáci aby vám ponúkli celodennú túru po ostrove. Cena bola 25 € na osobu v malej skupinke. Ostrov môžete spoznávať aj na vlastnú päsť, pamätajte však, že prenájom auta začína na 50€/deň.

Salina – odsoľovacie jazierka

Salina a Kite beach

Túra začína cca o 9tej hodine zo Santa Márie, kde sídlia všetky hotely a trvá približne 7-8 hodín. Prvou zastávkou je Salina. Odsoľovacie plochy, kde mi nedalo sa iba prizerať pracujúcemu ľudu. Vzal som lopatu, naložil fúrik soľou a bosý ho tlačil pred sebou až ku nahromadenej hore soli. Za odmenu som dostal kryštál soli o veľkosti dlane, za dobrovoľný príspevok sa dá aj kúpiť.

Od soľných polí pokračujeme ku Kite beach. Sal je ostrovom na náveternej strane, čiže o vietor a vlny tu núdza nie je. Preto sa stal vhodným miestom pre šampionáty v kitesurfingu   https://www.gkakiteworldtour.com/gka-kite-surf-world-cup-cape-verde/

Monte Leao

Naše ďalšie kroky viedli do zátoky Baia da Murdeira. Trochu odstrčená od všetkého, pokojná voda, zopár lokálnych predávajúcich suveníry a hora týčiaca sa oproti. Monte Leao je meno hory, čiže Levia hora. Ani za „pána Beka“ som ho tam nevidel. Dostal som druhú šancu. Vraj pripomína aj slona. Z toho som si dokázal predstaviť aspoň hlavu, chobot a mohutné telo. Vo vodách neďaleko hory sa nachádza koralový útes a teda najideálnejšie miesto na šnorchlovanie či potápanie.

Monte Leao
Zátoka Murdeira
Lokálna predavačka suvenírov

Espargos

Nasledovalo hlavné mesto Espargos. V Santa Márii aj tu som si všimol, že ulice sú na moje prekvapenie docela čisté. Dodnes však neviem či sú kapvreďania takí uvedomelí alebo im pomohol upratať mohutný vietor. Najlepší výhľad na plochý ostrov  je z Monte Curral, najvyšší vrch nad mestom. Na kopci sa nachádzajú radary a telekomunikačné veže obsluhujúce medzinárodné letisko. Tie obháňa plot a možno preto názov Monte curral – Ohradená hora.

Espargos

Miráž

Pre mňa najmenej zaujímavým miestom bola „miráž“ – fatamorgána. Vidina vody v diaľke bola dokonalou ilúziou ale žiadne dychberúce divadlo. To sa naopak odohráva v útrobách lokálnej predajne so suvenírmi, presne tam kde zastavíte pre fatamorgánu. Divadlo kde sa domáci všemožnými silami snažia presvedčiť vás o výhodnom nákupe v ich markete. Dajte si testovaciu vzorku domácich likérov (kokosový, orieškový, kávový) a s nákupmi počkajte do Palmeiry.

Buracona

Pikapom sme to vzali na Buraconu (Mačacia diera), známejšia jaskyňou The blue eye. Objekt ako všetko ostatné čo má význam a hodnotu obohnali plotom a teda za vstup doň sa vyberá vstupné. Trojeurový poplatok vám odomkne dvere k tomuto prírodnému unikátu. Modré oko (The blue eye) je vlastne jaskyňa s morskou vodou. Tak ako prírodný bazén tvorený lávovými skalami Buracona, tak aj jaskyňa Modré oko čakajú na dopad slnečných lúčov z vhodného uhla aby sa voda v nich premenila na tyrkysové polia. V reštaurácii s nádherným výhľadom vám uvaria do porciu homárov pre dvoch do 50 €.

Palmeira

Ale načo jesť tak draho keď ďalšou zastávkou je mestečko Palmeira. Toto mestečko s približne 1500 obyvateľmi disponuje rybárskym prístavom a na turistov doslova čaká. V centre je 5-6 reštaurácií kde jazdia agentúry s turistami. Verím tomu, že jedlo muselo byť výnimočné. Ja ale s mojim spolucestovateľom sme si povedali, že využijeme čas inak. Veď z mojich 80tich kíl sa jedným vynechaným obedom veľa nestratí.

Zablúdili sme teda do prístavu, naďabili sme na fasády dekorované veľkoplošnými maľbami a namierili sme si to do miestneho supermarketu. Ceny oproti souvenirshopu pri miráži boli polovičné. Zaobstaral som si kávu a kokosový alkohol ako darčeky pre mojich blízkych. Kupovanie v obchode prebehlo v pohode. S paňou v rokoch, nesúcou rozvoniavajúce pečivo na hlave, to bola iná káva. Tu angličtinu odložíte bokom, vytasíte ruky a nohy.

Shark bay

Nasledujúcou zastávkou bola Žraločia zátoka (Shark bay). Opäť sa raz ukázala predvídateľnosť ako dobrá vlastnosť. Na výlet som sa vybral v pevných kroksách. Ušetrili mi dve eurá výpožičné za gumovú obuv. Na prebrodenie sa skalami v plytkej vode sa ukázali ako dobrá voľba.

Žralok citrónový je plachý druh, ktorý sa živý planktónom a malými rybkami. My sme šťastie na dospelé 1,5 – 2 metre dlhé jedince nemali. Namiesto nich sa nám o nohy obtierali húfy žraločích mláďat.

Neďaleko zátoky sa z vody týči vrak lode. Vlastne ma prekvapilo, že bol jediným v takých búrlivých vodách akými sú Kapverdy obmývané.

Shark bay – Žralok citrónový

Salinas

Poslednou a pre mňa osobne najzaujímavejšou časťou výletu boli soľné bane Salinas pri dedinke Pedra de Lume. Nevyhnutným krokom dostať sa do tohto skvostu je 5 eurový poplatok. V tomto prípade by som dal aj desať.

Salinas vznikli prirodzenou cestou keď sa oceánska voda infiltrovala do vnútra kráteru kde presakovala na povrch. Slnko dokonalo proces a odparovaním sa získavala soľ. Túto surovinu spočiatku odvážali do neďalekého prístavu zvieratá, neskôr to bol systém lanoviek. S kapacitou 25 ton za hodinu to bola kedysi najväčšia soľná baňa na svete.

Kapverdské Mŕtve more

Dnes je ťažená pomocou zastaraných strojov. Ja som tam však neprišiel ťažiť ale využiť blahodárne účinky minerálov obsiahnutých vo vode. Niektoré z políčok sú vymedzené pre plavecké účely.

Salinitou (27krát vyššou ako bezná morská voda) a položením (dno krátera je najnižšie položeným miestom na ostrove Sal, nachádza sa pod úrovňou mora) napodobňuje vlastnosti Mŕtveho mora. Ba, povedal by som, že má o jednu špeciálnu vlastnosť na viac. Chodenie po dne je ako prechádzka v byte s podlahovým kúrením keďže dno sa nachádza na povrchu bývalej sopky.

Mrtvé more na Kapverdách

Santa Mária

Bežnou adresou pre hotely či apartmány je Santa Mária. Mestečko prosperujúce a závislé na turizme. V meste nájdete všetky služby. Od zubára, cez poštu až po nočné podniky. Kúsok od mesta je botanická záhrada, vlastne iba taká záhradka so zoo, teda minizoo a golfové ihrisko.

 Synovec absolvoval výlet na Sal cca 8 rokov nazad a hovoril o tom ako sa bál vyjsť do mesta. A to je oveľa väčší chlap ako ja.

Čo ťa nezabije to ťa posilní –povedal som si a vybral sa na skusy. Bez sprievodu, iba tak, po polnoci. Ak sa držíte hlavnej tepny R. 1 de Junho, môžete zostať pokojný. Stretnete síce gangy, no zriedka sú zamerané na inú činnosť ako predaj suvenírov. Niekoľko uličiek mimo a rúško tmy odhaľujú aj temnejšie stránky obchodu. Zo suvenírov sú zrazu drogy.

Pontao de Santa Maria

Rušným miestom v Santa Márii je mólo. Tu všetky cesty vedú miesto Ríma na mólo. Je obklopené reštauráciami, obchodíkmi so suvenírmi a samotné mólo je akousi tržnicou čerstvo ulovených rýb. Len asi dvesto metrov od móla sa nachádza iba 3-hviezdičkový hotel Odjo d´Agua. Jeho súčasťou je aj vonkajšia reštaurácia kde často spríjemňuje večerné posedenie živá hudba. Od 8-9 je to ranná joga.

Mňa však zaujala iná atrakcia – infinity pool. Podľa tabule je rezervovaný pre hostí s možnosťou kúpenia si lístka aj pre nehostí. Cena pre dospelého 850 escudos (8€), deti 530 escudos (5€). Čašníka som sa spýtal na iné možnosti. Stačilo si objednať drink. Ale ja som ušetril ešte viac. Na drzáka som prišiel s vlastným uterákom, usadil som sa na lehátku a sám ako kôl v plote som sa premával bazénom. Pod lampou býva skrátka najväčšia tma. Stálo ma to iba moju odvahu a nula eur.

Kde je oceán tam sú aj vodné športy

Šnorchlovanie

Z móla sa denne konajú potápačské aj šnorchlovacie výpravy o 10:00. Na poslednú chvíľu som si zabešteloval šnorchlovačku. Tu som asi 5 € prerobil, keďže to bolo na rýchlo. Využil som služby miestneho ponúkača výletov a kúpil to cez neho. Sám mi neskôr prezradil, že jeho provízia zo sumy 25 € bola 7 €. Z tohto dôvodu sa domnievam, že ak by som prišiel pred odchodom na blind, podarilo by sa mi to kúpiť za nižšiu sumu. Stačilo zastaviť sa v budove na pravo od móla a spýtať sa na možnosti. Okrem bohatého podmorského života číha vo vodách jedno zvláštne prekvapenie. 5-10 minút plavby člnom od móla sa pod hladinou skrýva Kristova socha s rozpaženými rukami. Rád by som sem zavesil aj fotku, keďže som bol vyzbrojený kamerou, ale voda bola natoľko rozvírená, že za zábery by som sa musel hanbiť.

Potápanie

Vďaka diverzite a množstvu života pod hladinou sú vody priaznivé aj pre potápanie. Tento šport je dlhodobo na mojom liste vecí, ktoré musím v živote skúsiť. Vlastne už nie je. Podarilo sa. Hotel OA Belorizonte ponúkal možnosť hodín potápania for free, čiže zdarma. Bralo sa za to, že po základnom výcviku v hotelovom bazéne si to vyskúšate v oceáne za peniaze.

Musím sa priznať, že na samom začiatku výcviku lomcovala so mnou panika. Lepšilo sa to však každou minútou až sa mi ani z bazéna nechcelo. Hodina je veľmi málo na to aby som sa odhodlal do hlbokej rozbúrenej vody a tak si krst ohňom s otvorenou  vodou nechám na destináciu kde bude pokojnejšia hladina.

Potápačský kurz v OA Belorizonte

Kitesurfing

V úvode som spomínal, že Kapverdy sú dejiskom šampionátov  v Kitesurfingu. S týmto športom som sa po prvý raz stretol na Paje beach, Zanzibar.

Sedem dní na dovolenky a ostrov v podstate už prejdený. Čo s časom. Tak prišiel na rad aj kitesurfing. Na ostrove je viacero kitinghových škôl https://islandkiteschool.com/

Úvod do kitesurfingu zahrňuje základnú inštruktáž a učenie sa ovládať padák z pláže. Cena pre jednotlivca sa pohybuje od 90 – 120 €/ 2 hodiny. Osobne som si našiel domáceho inštruktora bez sprostredkovateľa a dohodol som sa na 80.

Predsa to ide aj lacnejšie

Z 80 bolo napokon 70, platením v dolároch. Vlastne ma k tejto taktike doviedli skúsenosti z mojich prvotných cestovateľských zážitkov. Najlepší spôsob ako platiť je v domácej cene. S dolármi či eurami, vždy som dostal nevýhodný kurz. Tak som to obrátil vo svoj prospech a robím to teraz ja. V mojej pomyselnej banke je 1 $ = 1 €. Pravdou je že domáci nie sú vôbec hlúpi a akceptácia mi prešla v mnoho prípadoch iba ťažkými argumentmi ako : Buď doláre alebo nič!

Jetski

Jazda vodným skútrom nie je ničím nezvyčajná. Je v bežnej ponuke všade vo svete. Spomínam ju z dôvodu cenovej politiky, ktorá je na ostrove jasne stanovená. Všetci väčší poskytovatelia športového zariadenia sú v rukách zahraničných majiteľov, najmä Európanov. A tí nemajú záujem licitovať ceny. 70 € je bežná cena prenájmu skútra okrem jedinej pobočky http://www.atlanticstar.cv/ kde 30 minútová jazda vychádza na 59€.

Pláže

Kde by mala byť najznámejšia a najdlhšia pláž ak nie na juhu ostrova kde pobrežie lemujú rezorty. Tie hotely sa tu nezačali budovať pre srandu ale pre poklad v podobe jemnozlatého piesku. Vstup do krásne modrého oceánu je pozvoľný. Teplota je kúpateľná aj v zimných mesiacoch.  Spomínal som gangy predajcov v meste, na pláži sú gangy potulných psov. Taká je  Santa Mária beach.

Na jej východnom konci sa dostaneme k Shell cemetery beach, čiže pláži posiatej odumretými ulitami. Na takéto pláže som natrafil v Emirátoch (Sir bani Yas ) a taktiež v Bulharskom Nesebare.

Po západnej strane prídeme až k rezortu Meliá Llana Beach Resort and Spa ku ktorému patrí Bikini beach. Navozením obrovských skál a betónových vlnolamov vznikla zátoka s touto plážou. Vlnolamy sú zárukou pokojnej vody aj počas veterných dní. V strede je mólo s barom a bazénom. V čase mojej návštevy bola táto časť zatvorená a tak som sa nedopátral či je iba hotelových hostí.

Čo by som urobil inak

Pre cestovateľa raz, pre rodinu s deťmi hoci aj každý rok, pre dobrodruha túto destináciu – ostrov Sal treba spojiť s ďalšími ostrovmi. Osobne by mi stačilo na ostrove tráviť 4-5 dní.

Nepodceňoval by som počasie a zobral si pár kusov oblečenia aj s dlhým rukávom.

Keďže mám nejaký ten kilometer nacestovaný ani mi len nenapadlo rezervovať si výlety cez delegáta CK Karibik ale zo zvedavosti som si na záver výletu pozrel ich ponuku, ktorá čakala záujemcov na recepcii. Ich ponuka bola férová a dané produkty neponúkali za extrémne zvýšené ceny.

Stretávam sa aj s označením „tuctový cestovateľ“.  V tomto prípade som ním bol rád. Osobne striedam dopravné prostriedky, mením ciele, ľudí s ktorými cestujem, obmieňam cestovateľské návyky a ak je výhodná ponuka siahnem aj po cestovaní cez agentúru. CK Karibik, ďakujem.

Termín návštevy: 24.1.-1.2.2022

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

Všetci cestujúci sa musia registrovať online tu

Platnosť vášho pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate.

Krátkodobý turistický pobyt pre občanov SR je do 30 dní bezvízový ale od 1.1.2019 je potrebná predregistráciu tu. Bol zavedený aj nový bezpečnostný letiskový poplatok, ktorý je možné uhradiť online alebo aj na letisku (35€/osobu).

KAPVERDY – všeobecné informácie

Oficiálny názov: Kapverdská republika
Hl. mesto: Praia
Počet obyvateľov: 560  tisíc
Úradný jazyk: portugalčina
Mena: escudos 100 ESC = 0,9 €
Časové pásmo: – 2 hodiny

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie na stránke

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku https://korona.gov.sk/cestovanie-do-sr/.

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár