Lokálny ostrov, či rezort? Táto dilema trápi dovolenkárov prichádzajúcich na Maledivy. Maafushi vám ukáže skutočné Maledivy a bude zhovievavý k vašej peňaženke.

Maledivy sú cenovo dostupnejšie ako by ste čakali

Čo sa výdavkov týka, Maledivy na miestnom ostrove sú určite dostupnejšou destináciou než niektoré iné exotické krajiny (Seychelly).  Na bežný obed či večeru si pripravte výdavky v rozpätí 20 – 30 € pre dvoch. Často sa oplatí večerať v hotely kde ste ubytovaní. Konkrétne TRITON Prestige ponúka svojim klientom bufetové večere v sume 12 $/osobu.

Buďte si istý, že takýto stravníci vám budú robiť spoločnosť počas celej dovolenky. Na ostrove sme nevideli žiadneho hafana. Mačiek je tam za to habadej.
Ara je súčasťou takmer každej reštaurácie.

Ešte pri plánovaní sa ku mne dostávali správy o tom ako fľaša vody stojí na Maledivách 5 € a podobne. Správy prichádzali od ľudí ktorí o lokálnom ostrove ani nepočuli nieto ho ešte navštívili.

V supermarketoch stojí fľaša vody či malinovky cca 2€. Pri kúpe si dávajte pozor aby vám všetko naskenovali. V pultoch sú už iba staré cenovky, ktoré sú buď vyblednuté alebo päť razy prepisované. Vraj sa ceny vstupov menia tak rýchlo, že ich nestíhajú prepisovať. Preto si dávajte pri pokladni pozor čo vám blokujú. Hlavne pri ovocí, liekoch a tovare z dovozu.

Supermarket

Určite sa vyhnite kupovaniu dátových balíkov. Sú extrémne drahé a na ostrove, ktorý poľahky prejdete pešo, vám budú na nič. V každom hotely máte k dispozícii wifi pripojenie zdarma. Na letisku taktiež. Tam ste však limitovaný trojhodinovým limitom.

Pri cene letenky do 550€ viete manažovať pobyt na Maledivách pod 1000 €. Pokiaľ nehľadáte konkrétny termín a zareagujete na akciu, ktorú raz či dva razy do roka majú ako Emirates, Etihad, tak aj Turkish Airlines, letenka pod 550 € problémom nebude.

Od bikini pláže až po väzenie

Napriek veľkosti (malosti) ostrova nájdete na ňom všetko. Bikini beach kde promenádovanie sa v úsporných plavkách je úplne v pohode, pláž pre domácich kde sa  ženy  môžu kúpať iba v tričkách. Pohyb po ostrove by taktiež nemal prebiehať v plavkách. Samozrejme, že ak už idete nikto na vás kričať nebude.

Bikini beach

V blízkosti prístavu sídlia spoločnosti, ktoré ponúkajú vodné aktivity ako parasailing, jet ski, jazda na gumovom banáne a mnohé iné.

Pri šnorchlovaní sa natrafíte na niektoré druhy koralových rybičiek. Ak máte šťastie alebo mu pomôžete pagáčom v ruke, bude ich určite viac. Osobne som videl maličkého žraloka čiernohrotého  (s čiernou bodkou na plutvách).

Samozrejmosťou je policajná stanica, banka, klinika, lekáreň, futbalové ihrisko. Väznica nachádzajúca sa na Maafushi je skôr výnimkou. Turisti vraj niekedy klopú na vchodové dvere a domáhajú sa nejakej exkurzie. Akoby si vôbec neuvedomovali, že si tam zločinci odpykávajú tresty. Svoje by o tom vedeli povedať aj austrálske turistky, ktoré si pre pašovanie drog predĺžili dovolenku na Maledivách o 25 rokov.

Maafushi – ubytovacie možnosti

Na lokálnom ostrove zažijete Maledivy také ako vskutku sú. Bez pozlátka rezortného pobytu.

Rezortný pobyt je ale neodmysliteľnou súčasťou dovolenky na Maledivách a neodpustil by som si ich návštevu bez mojej prítomnosti v rezorte.

Najvychýrenejšie hotely na Maafushi

Maafushi je rozlohou priemerný lokálny ostrov (0,3 x 2,5 km) s veľkou hustotou zastavanosti a osídlenia. Pôsobí na ňom zhruba 2500 miestnych (z ktorých veľký počet tvoria prisťahovalci za prácou z Bangladéša, Srí Lanky či Indie). Ostrov je najlepšie vidieť z vtáčej perspektívy na čo však nepotrebujete žiadne lietadlo. Stačí sa ubytovať v jednom z piatych hotelov sídliacich vo výškovej budove s tzv. rooftop bazénom odkiaľ máte celý ostrov ako na dlani.

Rooftop bazén v Kaani Palm Beach
Strešný bazén v Trition Prestige

Najväčšiu sieť hotelov na ostrove má pod palcom spoločnosť KAANI a poskytuje aj najlepšie služby. Najlacnejšou možnosťou z tejto vyššej triedy je ubytovanie v Kaani Village kde vás bude stáť noc 30 $/osobu/noc vrátane raňajok a bazéna. Existujú aj lacnejšie možnosti ako napr. ubytovanie v guesthouse u domácich či dokonca hostel.

Povedali by ste, že tento hotel – Kaani Village patrí k najlacnejším hotelom na ostrove?

Žiaden alkohol až na jednu výnimku

Maledivy sú moslimskou krajinou a tak sú predaj ako aj užívanie alkoholu na lokálnych ostrovoch striktne zakázané. Zaujímavé je, že v rezortoch to neplatí. Ako to neplatí v rezortoch tak ani na Party lodi, ktorá kotví v blízkosti prístavu.

Medzi party loďou a prístavom premáva čln s kapacitou asi 8 osôb. Mal by premávať na pravidelnej báze, každých 15 minút. Realita je taká, že sa čaká na väčšiu obsadenosť.

Najlacnejšie čo si môžete dať sú kontroverzne nealko nápoje (2$/plechovka). Takých klientov tu ale v láske nemajú. Pokiaľ neutrácaš nie si tu vítaný.

Počasie mimo sezóny

Keďže ja cestujem spôsobom: ako prvé kúpim letenku a potom plánujem, na Maledivy som sa dostal na prelome apríl/máj. Vtedy sa láme sezóna a teda očakávajú sa nejaké zmeny v počasí. Malo by to signalizovať viacej oblakov a dažďa. V našom prípade sa to aj potvrdilo. No od úkazu El Ňiňo sa už nedá hovoriť, že je tomu tak vo všeobecnosti.

Počasie nám vyrobilo takéto krásne srdiečko 🙂

Domáci si všimli, že posledné roky sú úplne iné. Niekedy je daždivý aj december, či február a naopak majú krásny slnečný jún či august.

Organizované výlety

Všetky hotely poskytujú rôzne výlety. Na recepcii vám vždy poskytnú potrebné informácie. Tie isté hotely poskytujú rovnaké služby aj vonku na ulici. Hlavne popri ceste z prístavu na bikini beach. Tam sa nachádza viacero kioskov s ponukou na nasledujúci deň (Kaani Tours, Icom Tours, SaltBeach Tours).

Na recepcii nájdete ponuku výletov aj vo forme nástenky

V ponuke sú samozrejme šnorchlovačky, sandbanky,plavba ku vraku lode, plávanie so žralokom veľrybím, s korytnačkami, delfínmy a samozrejme s tzv. baby sharkom. Najlacnejší je poldenný výlet v sume 35 $/osobu. Celodenné stoja 50$/osobu vrátane obeda.  Vybrať sa dá väčšinou až do neskorého večera – do 21-22:00.

Plávanie so žralokom (nurse shark) pri ostrove Dhigiri
Maledivy raje
Raje na Fulidhoo

Medzi najvyhľadávanejšie výlety sa radia denné vstupy do rezortov

Maafushi má aj škaredú tvár

Asfaltové cesty by ste na Maafushi hľadali zbytočne. Čiže rátajte s pieskom v posteli. Počítajte tiež s chrobákmi na izbe. Dvere v hoteloch nie sú utesnené ako tie naše. Všetci čo už boli v Afrike či v Ázii tak vedia, že záležitosť s chrobákmi je bežná záležitosť. Pod chrobákmi si nepredstavuj komáre ani muchy ale skôr šváby.

Príliš usmievaví maledivci sú skôr výnimkou ako pravidlom. Ak budete na Maafushi, tam ide hlavne o biznis.

Nepočítajte s nádherným výhľadom na ostrov. Domáci bývajú v jednoduchých budovách, často s plechovou strechou. Na ostrove je od kovidu mnoho nedokončených hotelov. Čulý stavebných ruch vám bude robiť spoločnosť a treba si naň zvyknúť.

Maafushi zo strechy hotela Kaani
Opravovňa lodí

Stále horiace smetisko bolo témou rozhovorov denno denne. Je totiž v obrovskom kontraste s bielymi plážami a luxusom akým sú Maledivy prezentované.

Školáci zberajú plasty do nádob, z ktorých 5 je každý deň odvezených na hlavný ostrov Malé. Odtiaľ sa vo väčšom zvážajú do Bangladéša kde ich Adidas mení na tričká. Túto recyklačnú energiu vynakladá najmä organizácia Parley.

Transfer Malé  – Maafushi

Maledivy tvorí okrem iného cez dvesto obývaných ostrovov čiže škála ponuky lokálnych ostrovov je široká. Pre Maafushi som sa rozhodol pre jeho relatívnu blízkosť k hlavnému ostrovu Malé a pre možnosť tráviť dovolenku na Maledivách do tisíc eur na osobu.

Na Maledivy sa bez pochýb dostanete cez hlavný ostrov Malé. Pohybovať v ňom sa viete jednoducho autobusovou dopravou. Lístok si kúpite priložením platobnej karty v autobuse k digitálnemu zariadeniu. Jazda v rámci Malé stojí 7 MVR (0,4 €). Medzi Hulhumale (Človekom vybudovaný ostrov, ktorý je spojený s Malé Mostom priateľstva. Postavený za pomoci Číny.) a Malé je o niečo drahší, vyjde na 10 MVR (0,6 €).

Aktuálny rozpis nájdeš tu.

Dopraviť z hlavného ostrova Malé sa dá súkromným rýchločlnom (od 180 $), zdieľaným člnom (25 $) alebo miestnym Dhoni (2 $), ktorý je v porovnaní s rýchločlnom asi trikrát pomalší. Pretože som chcel za každú cenu ušetriť, rozhodol som sa pre dhoni, pričom plavba na miestny ostrov Maafushi trvala cca 100 minút.

Dhoni
Opäť Dhoni – zvnútra
Prístrav so speedboatmi (rýchločnmi) na Malé

Dhoni smerujúc z hlavného ostrova Malé na Guraidhoo cez ostrovček Guli a Maafushi sa nedá rezervovať online a počet miest je obmedzený. Určený je primárne pre miestnych ľudí a spravidla ide iba raz za deň. V smere na Maafushi je to o 15:00 okrem piatku. Pretože Maledivy sú moslimskou krajinou, piatok je pre lokálnych niečo ako nedeľa pre nás.

Ďalším háčikom je terminál z ktorého dhoni vyráža. Sú dve možnosti : Villingili a Henveiru terminál, ktorý mimochodom spája aj letisko s Malé. Pri ceste späť radím byť obozretnejší ešte viac, keďže dhoni ide iba raz a z Maafushi na Male to je o siedmej ráno.

Aktuálny rozpis Dhoni nájdeš tu.

Rozpis pre rýchločln nájdeš tu.

MALEDIVY vlajka

Maledivy  – všeobecné informácie

Celý názov:                        Maldivská republika

Hl. mesto:                          Male

Počet obyvateľov:          430 000

Úradný jazyk:                   maldivčina (divehi)

Mena:                                 MVR – Maldivská rupia (10 MVR = 0,6 €)

Časové pásmo:                + 3 h (letný čas), + 4 h (zimný čas)

COVID

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie tu.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

VÍZA

Pre vycestovanie na Maledivy potrebujete:

  • Pas platný 6 mesiacov po návrate
  • Spätnú letenku
  • Zaplatené ubytovanie
  • Vyplniť tento formulár 96 hodín a menej pred príletom (časť arrivals)
  • Vyplniť tento formulár 96 hodín a menej pred odletom (časť departures)

Turistické víza do 30 dní pobytu nie sú potrebné.

Pri kratšom zdržaní na Maledivách než 24 hodín (cestujete ďalej, napr. na Srí Lanku), ste považovaný za tranzitujúcu osobu a nebude vám umožnené opustiť odletovú halu letiska.

Ak budete chcieť zameniť rupie spätne na eurá či doláre, majte na pamäti, že potrebujete ústrižok z banky o pôvodnej výmene. Ak si teda vyberiete rupie z bankomatu alebo ich zameníte na ulici, máte už iba dve možnosti. Minúť ich všetky alebo priniesť si ich ako suvenír.

travelsocks
Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár