Škótsko nie je iba domovom Lochneskej príšery aj krajina mnohých hradov, zámkov, historických budov. Pri tak veľkom počte nie je zvláštnosťou stretávať sa s ubytovacími kapacitami v takejto forme.

Kráľom na noc

V Bratislave nastúpiš do lietadla nízkonákladovej aerolinky ako tuctový backpacker a v Edinburgu sa môže z teba stať KRÁĽ.

Kráľovský pocit nadobudneš ihneď po príchode do Hradného hotela Melville. Priamo z letiska (23 km) alebo po prehliadke centra Edinburgu (10 km) sa sem vieš prepraviť aj verejnou dopravou.

Po poslednom ubytovaní sa, máme často pocit hodnotiť ho ako to najkrajšie. Našťastie som sa pustil do písania článku až po čase keď mám za sebou už viacero ďalších pobytov v zahraničí. Hradný hotel Melville sa prvou sekundou stal najkrajším ubytovaním v akom som kedy bol.  Prívlastok najkrajšie si drží až do dnes.

Melville castle hotel

Všetkých 33 unikátnych izieb prešlo rekonštrukciou, ktorá gotickému hradu nič neubrala na autentickej atmosfére. Exteriér dýcha históriou a pach veľkomesta zostal kdesi za 54 akrovým súkromným lesíkom. Kľud, ticho, pokoj. To sú slová, ktoré sa hodia k tomuto miestu. Ak nie ste romantický typ, verte mi, že hradný hotel ho vo vás prebudí.

Duch romantiky je cítiť aj v exteriéri

Okrem reštaurácie a baru je súčasťou trojposchodovej budovy aj miestnosť s biliardom či vonkajší stan určený pre oslavy alebo svadbu. Lacnejšie izby sú menšie, no dekorácie bohaté. Hotelové šľapky nie sú síce luxus ale vaňu v dnešnej dobe veľa izieb už nemá. Zavesený baldachýn nad posteľou umocňuje pocit, že ste sa stali hradným pánom.

Reštaurácia
Bar
Herňa

Stať sa kráľom na noc aj niečo stojí

Osobne som využil služby hotela Melville ako turista  v októbri 2021, kedy som zaplatil za izbu pre dvoch 102 € bez raňajok (tie sú za príplatok 17 €). Aktuálnu ponuku si viete pozrieť na Bookingu.

Tiež by ťa mohli zaujať tieto články:

Prezidentom na noc

Vo Viktoriánskom štýle postavený Hotel Tor Na Coille v malom mestečku Banchory pôsobí pôvabne už z parkoviska. Ihneď som vedel, že sa v ňom budem cítiť dobre.

50 km vzdialený hrad Balmoral, sídlo Britskej kráľovskej rodiny môže byť lákadlom prečo sem ísť. Ešte bližšie sa nachádza ruina starého Škótskeho hradu Dunnottar, ktorý stojí na vrchu útesu ponad Severným morom. Iba tridsať minút jazdy autom (25 km), vstup grátis. Čo viac si priať. Možno ešte golfové ihrisko nachádzajúce sa priamo v Banchory.

Ruiny hradu Dunattor
Hotel Tor Na Coille

Rezervoval som izbu či dvojizbák?

25 m2  mala samotná izba presvietená vysokými oknami a vchodom na balkón. Šatník vo forme miestnosti oddeľuje spálňu od kúpeľne. Okrem dvoch spŕch, vécka a umývadla obsahovala aj tanečný parket. Apartmán mal veľkosť plnohodnotného dvojizbového bytu. Izby takýchto rozmerov si pamätám z rôznych filmov ako prezidentské apartmány. A presne tak som sa v nej cítil, ako PREZIDENT.

Lobby

Stať sa prezidentom na noc taktiež niečo stojí

Pri rezervácii cez Booking sa objaví viacero typov izieb. My sme sa rozhodli pre „Hlavnú splálňu Deluxe s manželskou posteľou“.  Vtedy za cenu 132 € pre dvoch vrátane raňajok. Nezvyknem toľko míňať za ubytko no nepríde mi to až tak premrhaná suma ak zoberiem do úvahy fakt, že v Škótsku je bežná cena raňajok na osobu 15 – 20 €.

Škótsko  – všeobecné informácie

Celý názov:                        Škótsko (konštitučná krajina Veľkej Británie)

Hl. mesto:                          Edinburgh

Počet obyvateľov:          5,5 mil.

Úradný jazyk:                   angličtina

Mena:                                GBP – Libra šterlingov (1 GBP = 1,1 €)

Časové pásmo:               – 1 hodina

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie tu.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

VÍZA

Na vstup do Škótska je potrebný cestovný pas (časovo neobmedzená platnosť, doklad platný pri vstupe aj pri výstupe). Pre turistický pobyt nepresahujúci 6 mesiacov nie sú potrebné víza.

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár