Nie som v telefónnom zozname Celeste Buckingham, nie som ani medzi šťastlivcami, ktorým blahoželá k narodeninám ale mám s ňou jednu vlastnosť spoločnú. Milujeme portugalský ostrov ležiaci v Atlantiku.  Už pri počutí slova Madeira sa mi otvára kufor a je pripravený na balenie.

Tak ďaleko a stále v Európe

Madeira ma baví pre skutočnosť, že som stále v Európe a fakt, že ide o jeden z najkrajších ostrovov sveta. Najkrajších pre viacero dôvodov: fauna je všade celoročne žiarivo zelená, v každom ročnom období sa tu nájdu kvitnúce plodiny, terén prechádzajúci od úrovne mora do pohorí poskytuje dychberúce výhľady, pláže poskytujú možnosť ovlažiť sa počas teplých dní chladnou v, ľudia prívetiví.

O výhľady núdza nie je
Na ostrove nájdete aj vodopády

Trampoty s cestou

Mojej ceste predchádzal krach leteckej spoločnosti Air Belin, čiže som prišiel o letenku. Z materiálov, ktoré som si o Madeire naštudoval som bol však tak navnadený, že ani to ma neodradilo. Ďalšia zakúpená letenka predstavovala skutočné dobrodružstvo. Trasu Trnava – Bratislava – Praha som absolvoval vlakom, na letisko ma dopravil letiskový expres. Let nebol tiež úplne simply, keďže ma čakal prestup v Lisabone. Poviem vám, na Maldivy by som sa dostal skôr J

FUNCHAL – malé ale úžasné hlavné mesto

Funchal nie veľké mesto, no už prívlastok hlavné evokuje vo mne pud sebazáchovy pri potulovaní sa ním. Vodiči vám to však značne uľahčia. Napriek tomu, že prechod pre chodcov máte ešte na 20-30 metrov od seba, každý domáci šofér zabrzdí a počká kým nie ste na druhej strane.

Mozaikové chodníky v centre Funchalu

Superstar z Funchalu je CR7

Prvý dotyk s hviezdou, ktorá ostrov Madeira preslávila som zažil už na letisku keď popri nás presvišťal súkromný tryskáč  Cristiana Ronalda, po ktorom je dokonca letisko pomenované. Ďalšia dopravná tepna – prístav sa nesie opäť v duchu CR7čky. Ubytovať sa v jeho hoteli alebo nazrieť do jeho múzea znie trochu fádne ale čo tak zdrapiť ho za zadok. Mal som pocit, že socha v nadľudskej veľkosti bola zhotovená pre dámy s takýmto pokušením. Dá sa tu však stretnúť nielen pánska ale aj dámska spoločnosť svetového rangu. Ja som mal šťastie na Queen Marry 2 – výletnú loď.

Takto malý sa cítim pri CR7-ke

Velha – Staré mesto

Krásne sú všetky časti mesta nazvaného podľa fenikla. Prepojené promenádami, širokými chodníkmi  dláždenými kamienkami v čiernom a bielom odtieni.  Najvyhľadávanejšou časťou mesta je zóna Velha (Old Town) pre množstvo lokálnych reštaurácií, kde naberiete silu aby ste vašu prechádzku predĺžili až po ulice Rua Santa MartaRua Santa Ana kde na vás čaká nekonvenčné umenie. Vchodové dvere zdobené pouličnými maľbami vrhnú na vás pocit rozprávkovosti.

Velha – Old town

Na saniach bez snehu

Výborným celodňovým výletom je botanická záhrada v hornej  časti mesta Monte. Najideálnejším prostriedkom ako zvládnuť stúpanie je nasadnúť na lanovku dolu v prístave. Cesta späť sa dá spestriť jazdou na „babosas“ – prútené sane poháňané ľudskou silou odetou v tradičnom odeve.

Sane babosas

Grilovaný banán ako príloha

Kde vyskúšať domácu špecialitu keď nie v prístave? Pečenú espadu (mečúňonitú rybu) s grilovaným banánom a do chrumkava pripravenou zeleninkou musíte vyskúšať aj v prípade, že ste zarytý vyznávač  fastfoodového jedla. Pred každým pokrmom vám ako samozrejmosť naservírujú bolo  – pšeničný chlieb robení na masle a cesnaku s bylinkami. Tieto výborné pokrmy je najlepšie spláchnuť občerstvujúcim a do nočného života popudzujúcim nápojom sangria alebo typickým suvenírovým drinkom poncha. Je to alkoholický nápoj, ktorý vzniká zmiešaným destilátu z cukrovej trstiny, medu a pomarančovej kôry.

Espada

Takmer najvyšší útes CABO GIRAO

Len 9 km od Funchalu sa nad nepokojným Atlantikom týči druhý najvyšší útes v Európe, Cabo Girao. Snaha dostať sa na piedestál pre najvyššieho bola enormná, no 24 metrov ho delí od výšky 604 mnm, ktorú dosiahol nórskehy útes Preikestolen . Ja sa ale môžem pýšiť, že som ich zdolal oba. Pravdou je že Cabo Girao som zdolal jednoduchým spôsobom – autom. Útes je predĺžený o presklenený výbežok, no stále je to menej adrenalínový zážitok ako voľne hompáľajúce sa nohy z Kazatelnice (Preikestolenu) v Nórsku.

Určite ťa zaujme aj článok o tomto karibskom ostrove

Prírodné bazény v PORTO MÓNIZ

Medzi top atrakcie súostrovia môžeme zaradiť prírodné bazény v Porto Móniz. Ide o komplex bazénov, ktoré vznikli vyhasnutím lávy. O čistotu vody sa stará sama príroda, ktorá túto funkciu delegovala na príliv a odliv. V mestečku nájdete časť, ktorá bola ľudskou činnosťou prispôsobená človeku. Azda aj pre bezbariérový prístup sa tu platí vstupné. Neďaleko je však stopercentne prírodné dielo, kde zatiaľ vstupné nežiada nik. Na oplátku pre prírodu urobme aspoň to, že tam nenecháme nič čo tam nepatrí.

Porto Móniz

Tradičná SANTANA

Dedinka Santana (Sv. Ana)musí byť neoddeliteľnou súčasťou vašej návštevy Madeiry. Spoza prikrčených strelícií (kvet, ktorý je symbolom ostrova) vykúkajú typické pastierske domčeky so slamenými strechami. Slama sa mení každých 4-5 rokov. Biele steny, červené dvere a modré rámy okolo okien sú presne to čo sa pýta na pohľadnicu s nápisom Madeira, ostrov večnej jari. Neďaleko týchto domčekov je námestíčko, ktoré  už dávno nevidelo pastierov z týchto domčekov,  ale okupujú ho lokálni farmári ponúkajúc tropické druhy ovocia či zeleninu. Ak ste ešte nejedli cherymoiu, ovocie, ktorému sa hovorí aj annona, ste na správnej adrese. Ide o zelený plod v tvare vráskavej hrušky s chuťou cukrového jablka so štipkou banánu. Ja som sa do neho zamiloval. Ďalším nevšedným plodom, ktorý som testoval po prvý raz bol pineapple banana. Tvarom pripomína šupinatý baklažán, chuť prezrádza už názov – banán a ananás.

Trhovisko v Santane

LÉVADY, originálny závlahový systém

Pre hornatý povrch a skalné podložie z ktorého rýchlo stečie dažďová voda do mora je na Madeire vybudovaný jednoduchý a predsa dômyselný zavlažovací systém nazvaný „lévady“. Ide zväčša o betónové koryto nie príliš široké aby sa zabránilo odparovaniu vody. O údržbu sa stará „lévadeiro“ a preto odberateľ (farmár) za použitie vody z lévady platí. Čiastka, ktorú platí závisí od dĺžky lévady ku zdroju vody. V súčasnosti sa tie najkrajšie trasy využívajú na pešiu turistiku.

Zameň bežné kúpanie za originálne

Napriek tomu, že denné teploty sa aj v lete iba s ťažkosťou priblížia k 30-ke, kúpať sa tu dá celoročne. Osobne som na Madeiru zavítal v najchladnejšom období (január)kedy teplota vzduchu kolíše okolo 20°C a kúpať som sa odvážil. Teplota vody iba tesne lízala 19 °C, no tých 25-30 minút som si vo vode užil každý deň.

Calheta je pláž vybudovaná z piesku dovezeného zo Sahary. Nachádza sa v rovnomennom mestečku asi 30 km od Funchalu.Vv okolí natrafíte na rybárkse reštaurácie.

Calheta beach

Pláž v zátoke mestečka Machino, pôvodne iba kamenistá, dnes vylepšená ako Calheta o saharský piesok. Okolie ponúka mnoho príležitostí pre športovcov (futbalové, volejbalové ihrisko, vodné športy).

Pláž v mestečku Machino

Porto MónizDoca do Cavacas sú prírodné vulkanické bazény, v ktorých sa každý deň nekúpete.

Divoký Atlantik v Porto Móniz

Ponta do Sol , pláž krytá vysokým útesom pred vetrom z jednej strany, vlnolamom pred vysokými vlnami z druhej strany. Z prekladu „Západ Slnka“ šípiť aké scenérie môžete očakávať na tomto očarujúcom mieste.

Ponta do Sol

Neexistujú slová, ktorými by som dokázal opísať krásu tohto ostrova.

Termín návštevy: 9.-15.1.2018

MADEIRA – všeobecné informácie

Madeira:                             autonómna oblasť Portugalska

Hl. mesto:                          Funchal

Počet obyvateľov:           260 000

Úradný jazyk:                    portugalčina

Mena:                                  €

Časové pásmo:                 -1 hodina

Covid -19

Pred vycestovaním odporúčam naštudovať si minimálne túto stránku https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach.

Čo sa vstupu týka, aktuálne bez obmedzení, stačí vyplniť formulár

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

2 komentáre

  1. Verím ,že túto jar sa mi už konečne podarí prísť na tento krásny ostrov..

Napísať komentár