Keďže žijeme v „ Corona časoch“, miesta aj aktivity  v zahraničí, som pokladal v roku 2020 za nedostupný luxus. A v tom sa spojilo viacero náhod, ktoré ma priviali na grécky ostrov Zakynthos – Ostrov snov, ako ho zvyknú prezývať domáci. Keďže som letenky zháňal na poslednú chvíľu(v utorok som ich kupoval a vo štvrtok sa letelo), ani zďaleka ich nemôžem nazvať low-costové.. Pravdou však je, že v tomto prípade nešlo o minimalizovanie nákladov ale o maximalizovanie bezpečnosti za optimálnych výdavkov.

Počet dní: 4

Počet osôb: 5

Rozpočet/osobu: 300 €

Termín: 23. – 26. 2020

TRANZIT PO OSTROVE ZAKYNTHOS

Na prepravu po ostrove Zakynthos sme využívali auto, ktoré sme si vopred zabookovali cez alamo. Auto berte ako prvú atrakciu ostrova pretože jazda kopcovitým terénom popri pobrežiu vám poskytne neopakovateľné výhľady. Pre mňa to bolo tretíkrát prenajaté auto v zahraničí, no prvá skúsenosť s same to same policy. V praxi to znamenalo, že sme si prevzali auto bez plnej nádrže a mali sme ho vrátiť s palivom  približne rovnakého objemu ako bolo v nádrži v momente keď sme naštartovali.

Zo zvyku som na prvej čerpacej stanici dotankoval  do plna, čo ma na záver výletu presvedčilo o tom, že napriek veku 38 rokov sa mám stále čo učiť, pretože sme vyvozili iba polovicu, nakoľko ostrov Zakynthos je skutočne maličký. Recepcia nášho hotela ma písomne upovedomila, že pre covid opatrenia je check in možný až po tretej hodine a tak sme si to namierili rovno na pláž. Výlety po ostrove som rozdelil na východnú, západnú a južnú časť, keďže trvanie nášho pobytu boli len tri dni plus presun domov.

NIEČO O MNE – ZAKYNTHOSE

Zakynthos je grécky ostrov nachádzajúci sa v Iónskom mori. Obýva ho niečo cez 40 000 stálych residentov, dlhý je 40 km a v najširšom bode meria cca 20 km. Miestni ho prezívajú aj Ostrovom snov. Nie sú ďaleko od pravdy, keďže mnoho milovníkov čistej vody, krásnych pláží a západov Slnka určite zdieľa tento názor.

Aby som ho ja mal v pamäti uložený ako Ostrov snov, muselo by byť vnútrozemie viac zelenšie a okolie miestnych obcí upravenejšie.

I keď Grécko je známe históriou, za tou sa na Zakynthos nechodí. Ja by som ho nazval Ostrovom pláží, výhľadov a západov Slnka.

ZAKYNTHOS – PLÁŽE A ATRAKCIE V ICH BLÍZKOSTI

XIGIA BEACH – známa tiež ako Sírová pláž (Sírová pláž).

Tento názov je príznačný pre silnú sírovú arómu, ktorá sa šíri z neďalekej jaskyne. Nájdete ju ľahko. Našiel sa dobrovoľník, ktorý sprejom nad ňu napísal Cave (Jaskyňa). Neviem však či sa mám z toho tešiť alebo nad tým plakať.

Vodou som bol nadšený. Bolo cítiť rozvírené minerály, ktoré pomáhajú pri liečbe artritídy či kožných chorôb. Parkovanie bolo pohodlné, popri ceste. K vybavenosti pláže patrí mini bufet  kde vašu objednávku prichystajú v reštaurácii nad plážou a pomocou košíka na kladke vám ju zašlú až dolu.

MAKRIS GIALOS BEACH

Dlhá kamenistá pláž nachádzajúca sa na východnom pobreží  Zakynthosu, na ktorej sme zastavili cestou zo Xigie smerom ku Agios Nikolaos Beach. Z oboch môžete zrealizovať výlet loďkou k jednej z najväčších atrakcií ostrova – Blue Caves. Po polročnej prestávke bez plavenia sa loďou či člnkom, hladní po dobrodružstve sme zjednali cenu hneď na tejto pláži a prenajali si súkromný čln aj so šoférom aby nám poukazoval slávne jaskyne, v ktorých svieti more na modro akoby v ňom boli zabudované ledkové svetlá. V rámci tohto výletu sme sa vykúpali na otvorenom mori, zaskákali si z člna, na vlastnú päsť vplávali do jaskýň kde čln nemohol. Za pomoci modrého svetla vyžarujúceho z mora sme tam zažili plnohodnotné šnorchlovanie.

 
AGIOS NIKOLAOS BEACH

Zrejme najsevernejšia pláž na ostrove, najbližšia ku Blue caves. Z view pointu viete urobiť krásne fotky skalných previsov, ktoré vytvorili svojou mohutnou silou voda a vietor. Po schodoch zídete dolu a odvážnejší môžu doplávať až ku najbližším jaskyniam. Ak nie ste hladný po plavení sa je lepšie ísť autom priamo sem a nestrácať čas na Makris Gialos Beach.

PORTO VROMI BEACH

Pre mňa najkrajšia zátoka na ostrove. Je priamo v zornom uhle z reštaurácie priamo nad ňou. Pôžitok pre oči bol umocnený gurmánskym zážitkom z vynikajúceho obeda. Pláž je kamenistá s priezračnou vodou až po dno aj vo väčšej hĺbke, vybavená skutočne nízkym počtom lehátok, keďže je to mini plážička. V zálohe je prístrešok s lavičkami pre väčší počet návštevníkov. Neodporúčam prísť sem hladný, nakoľko žiaden bufet tu nie je. Je to vlastne prístav pre lode umožňujúce kúpanie sa na najznámejšej pláži ostrova a možno aj celého Grécka.

NAVAGIO (SHIPWRECK) BACH

V tomto prípade ide o Pláž s vrakom, v prvom prípade v gréčtine a v druhom v angličtine. Pláž sa stala slávnou po námornej nehode roku 1980, počas ktorej grécki námorníci  sledovali loď s názvom „Panagiotis“, pretože bola podozrivá z pašovania alkoholu a cigariet na Zakynthos.  Pláž je ukrčená pod 200 metrov vysokými vápencovými útesmi, ktorých rozdrvené časti pripomínajú karibské biele pláže. Voda je tak modrá, že táto modrá by mohla byť vzorom všetkým ostatným modrým. Na pláž je možné dostať sa iba loďou, pričom najideálnejšie je vyraziť tam z Porto Vromi ak sa chcete po kúpaní kochať dychvyrážajúcim pohľadom na ňu z vrcholu útesov, pretože táto zátoka je iba 15 km od Navagio Beach View. Lovci západov Slnka tu dosiahnu orgazmus. Dá sa sem dostať aj z hlavného mesta Zante a z prístavu Agios NIkolaos.

TURTLE ISLAND BEACH (MARATHONISI) 

Kamenistá  pláž na Korytnačom ostrove, ktorý je súčasťou Národného Morského Parku Zakynthos. Ak máte šťastie sedieť pri okne počas pristávania, určite majte pripravený fotoaparát aby ste zachytili tento ostrov v plnej paráde. V prípade, že budete sedieť v uličke alebo v strednom rade sedadiel, odporúčam výhľad z taverny Windmill, ktorá sa nachádza v smere na Keri, kde je umiestnený maják. Turisti tam zvyknú chodievať aby sa obohatili o výhľad na Mizintres. Dve skaly týčiace sa z mora.

Na Turtle Island sa dostanete loďkou z prístavu Sostis. Prístav je neďaleko turistického letoviska Laganas, ktorého hlavná ulica je lemovaná reštauráciami, dennými aj nočnými barmi, požičovňami motoriek aj štvorkoliek. Na konci tejto uličky je pláž, ktorá však neohúri krásou. Gréci ponúkajúci výlety na ostrov sa potulujú práve tu. Pre akčné tipy je možnosť užiť si vodné športy vrátane jetpacku, čo je stroj umožňujúci vznášať sa nad vodou pomocou tlaku vody. Keďže sa nachádzate v Národnom parku, sú tomu prispôsobené výlety.

Tento trip je najkupovanejší

Najkupovanejšou kombináciou je Trip 2 in 1, teda dva v jednom. Za cenu 15 Eur vás odvezú vás autobusom z Leganas do samotného prístavu a späť, garantujú vám, že sa pokocháte pohľadom na voľne žijúcu korytnačku v jej prirodzenom prostredí. Buďte vždy pripravený, nadýchnutie jej trvá 3-4 sekundy a kyslík je vystačí na  nasledovných 15 minút pod vodou. Po tom ako si urobíte zopár záberov korytnačky so slovami waaaaw, čln vás zavezie na ostrov, kde môžete tráviť toľko času, koľko sa vám zachce.

A keď sa vám pláž na ktorej sú korytnačie hniezda zunuje, zavoláte dispečerovi aby prišiel pre vás taxi boat. Odporúčam  volať aspoň pol hodinu vopred, budú sa totiž čln snažiť vyťažiť  novými turistami cestou po vás, čiže môže to trvať dlhšie ako vám prisľúbia. V prístave sa dá kúpať aj na jedinej platenej pláži (ak nepočítame platené lehátka) na Zakynthose. Je to čarovné miesto na maličkom ostrove Comeo, kam sa dostanete po drevenom mostíku. Päť eurové vstupné je zárukou, že sa tu nebudete tlačiť s davom.

KALAMAKI BEACH – je jednou z množstva piesočných pláží v južnej časti ostrova. Je však výnimočná. Možno vám niečo hovorí svetoznáma pláž s bielym pieskom Maho beach na ostroveSt. Marteen v Karibiku. Stavím sa však, že o Kalamaki ste ešte nepočuli. Spoločným faktorom sú pristávacie lietadlá priamo nad plážou.

Kalamaki beach
Kalamaki beach

AKO SOM NA ST. MAARTENE MAL RANDE S CORONOU

BANANA BEACH – piesková pláž s lehátkami či posteľami za poplatok. Ideálna pre rodiny s deťmi, nakoľko má pozvoľný vstup do mora. More je plytké prinajmenšom 50 metrov od brehu, čo sa odzrkadlilo aj v teplote vody. Pri večernom kúpaní mala voda stále príjemný 30 stupňov.

GERAKAS BEACH

Piesková pláž, kde tiež hniezda korytnačky. Poznáte ich podľa toho, že sú obostavané drevenou ohradou. Pláž sa zatvára o ôsmej večer aby sa mohli korytnačky venovať svojim vajíčkam.

GRANDE PANORAMA VIEW (THE BEST VIEW OF THE ISLAND)

Panoráma s malým občerstvením, no výnimočným výhľadom na hlavné mesto ostrova. Za vstupné 2,5 eura na osobu vidno skutočne celé mesto, prístav i najbližšiu pláž EOT. V jej tesnej blízkosti sú tenisové kurty či basketbalové ihrisko, no popri toľko nádherných miest pre kúpanie, pochybujem, že vám zostane čas na bežné športy. Napriek občasnému noseniu rúška na tvári, som si túto dovolenku užil plnými dúškami.

Mnohých v tejto covidovej ére straší cestovanie. Ja dúfam, že ma neukrižujete za moju cestu na Zakynthos. Samotnej ceste predchádzalo hľadanie množstva aktuálnych informácií o situácii na ostrove. Neodradil ma ani kovid, veď grécke ostrovy sú nádhrné.

SANTORINI očami slovenskej peňaženky

V čase mojej návštevy prichádzajúcich turistov testovali na základe vyplneného PLF formulára, ktorý je povinný. Za nesplnenie tejto povinnosti vám hrozíla pokuta 500 €. Po prílete sme sa museli preukázať QR kódom, ktorý sme obdržali mailom a bol nám poslaný na základe spomenutého PLF formulára. Na základe kódu Vás vyzvú alebo nevyzvú na test. V prípade pozitívneho testu prebehla dovolenka v karanténnom zariadení, ktoré bolo v oblasti Tsivili.

Grécko – všeobecné informácie

Grécko: celý tvar Grécka republika
Hl. mesto: Atény
Počet obyvateľov: 11 miliónov
Úradný jazyk: gréčtina
Mena: €
Časové pásmo:  +1 hodina

VIAC INFO

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie
Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si dôkladne preštudujte túto stránku.

VIAC INFO

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár