Termín návštevy: 10.1.2019

Barcelona je mesto kde nie je núdza o zaujímavosti, historické skvosty, modernizmus, kde si na svoje prídu aj food turisti či športoví nadšenci. Koľkí spoja návštevu tohto mesta s ďalším štátom? Ja určite.

Zo stanice Sants vyráža denne smerom do Kniežatstva Andorra autobus (Direct bus). Trasa je dlhá dvesto kilometrov a zaberie zhruba tri hodinky.  Vyberte si miesto pri okne, bude sa na čo pozerať. Ak vás omrzí hľadenie na okolie, zasurfujte si na nete pokiaľ ste na území Španielska, pretože dátovanie v kniežatstve je enormne drahé.

Barcelona nie je len futbal

Andorru spravuje francúzsky prezindent a španielsky biskup, platidlom je euro, nie je však súčasťou EÚ. Úradným jazykom je katalánčina. Napriek rozlohe necelých 500 km2, má táto krajinka čo ponúknuť. Keďže sa nachádza v Pyrenejách, na hraniciach medzi Španielskom a Francúzskom, jej ráz ponúka možnosti hlavne lyžiarom a milovníkom horských túr.

Andorra la Vella – najvyššie položené hlavné mesto v Európe

Ja som to dal útokom na hlavné mesto Andorra la Vella. Pravdou je, že som si najskôr odskočil asi na päť kilometrovú prechádzku aby som znesvetil svojimi krokmi kamenný most Pont de la Margineda zo 14teho storočia. Akoby to bol súrodenec kamenného mosta Ribnica v Srbsku.

Kamenný most Pont de la Margineda

Mosty hrajú prím aj v samotnom hlavnom meste. Nielenže slúžia asi 80 000 obyvateľom Andorry dostať sa z jedného brehu rieky La Valira na druhý ale sú aj pastvou pre oči. V srdci mesta sa nachádza Parížsky most s inštalovaným nápisom mestečka pod ním. V tesnej blízkosti má od roku 2010 svoje miesto dielo Salvatora Dalího, bronzová socha The nobility of time (Ušľachtilosť času). Sú to roztápajúce sa hodiny reprezentujúce plynúci čas.

Parížsky most
Dalího socha The nobility of time

Veľa turistov najmä z Ruska

V čase mojej návštevy som zaregistroval najmä turistov z Ruska. Mal som čas na dedukciu reči, keďže som si lebedil v jednom z najkrajších spa centier aké som kedy navštívil. Sklenená fasáda, komplex pozostávajúci z kombinácie viacerých budov v tvare ihlanov a im podobných tvarov. Na všetky dohliada najvyšší z nich, ihlan s výškou 80 metrov je sídlom hotelových izieb a je najvyššou budovou Andorry. Vo vnútri najväčšieho spa centra v južnej Európe si môžete dopriať masáže, kúpeľ v termálnej vode aj výhľad na horskú krajinu. Interiér je rovnako fascinujúci ako zovňajšok. Vírivky sú kaskádovito usporiadané ponad hlavným bazénom. Schodmi prekonávate výškový rozdiel medzi jednotlivými vírivkami, ktoré vo mne vyvolávali ilúziu šálok. Lístok si môžete rezervovať tu https://www.caldea.com/en/entries

Ilúziou však nebol dobrý pocit, ktorý vo mne zanechala návšteva tejto minikrajiny.

ANDORRA – všeobecné informácie

Celý tvar: Principat d’Andorra
Hl. mesto: Andorra la Vella
Počet obyvateľov: 84 500
Úradný jazyk: katalánčina
Mena: euro = 100 centov (EUR)
Časové pásmo: +1 hodina (zimný čas)

COVID – 19

Základné informácie o reštrikciách a vstupných podmienkach do Andorry nájdete tu https://www.govern.ad/covid19_newsletter/en/

Pre bezproblémový návrat späť si preštudujte informácie tu https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/registracia

Tagy: #andorra #caldea spa #andorralavella #salvatordali

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

1 Komentáre

  1. Pingback: Barcelona nie je len o futbale

Napísať komentár