Malorka ako najväčší ostrov Baleárskeho súostrovia disponuje štvrtým najrušnejším letiskom v Španielsku. Lákadlom sú pláže (262), nočný život v meste Magaluf, katedrála v hlavnom meste Palma de Mallorca ako aj výrobňa perál v Manacore či Dračia jaskyňa v Porto Cristo.

S wiberom cez Manacor ..

Na Malorke sme pristáli 9:30, do času nášho odletu nám teda zostávalo cca 32 hodín. Rezervovanie vopred bolo nutnosťou. Prenájom auta sme riešili cez spoločnosť wiber.

Vozový park mali kúsok od letiska, kam nás dopravili mikrobusom. Vyzdvihnutie auta šlo rýchlo a tak sme sa ocitli na hlavnom ťahu z hlavného mesta Palma de Mallorca na Porto Cristo. Mať o dve hoďky viacej, stavíme sa v mestečku Manacor, ktorým sme tak či tak prechádzali. Za návštevu by určite stála výrobňa perál či múzeum Raffaela Nadala, ktorý sa tu narodil.

.. do Porto Cristo

Asi po 50-tich minútach sme v Porto Cristo. Toto malebné rybárske mestečko samozrejme ponúka aj množstvo výletov loďou, dlhú promenádu s reštauráciami aj vlastnú pláž. Na Malorke sme navštívili štyri. Tá v Porto Cristo sa v mojom rebríčku umiestnila na poslednom mieste. V okolí pláže panoval v dobe našej návštevy (13.-14.6.2022)stavebný ruch a v ľavej časti je osadený výpust mestských splaškov čo bolo značne cítiť vo vzduchu.

Porto Cristo – Dračia jaskyňa

Hlavným cieľom návštevy tohto rybárskeho mestečka bol Dračia jaskyňa (Cuevas del drach). Jaskynný systém meria iba 1200 metrov ale skrýva jedno z najhlbších sprístupnených podzemných jazier v Európe(25 m).

Prehliadka je bez výkladu a trvá asi 40 minút. Po tom ako vás usadia do hľadiska pri jazierku, v jaskyni zhasnú všetky svetlá a tmu pretne dookola vysvietený čln, na ktorom sú klaviristka, dvaja huslisti a violončelista. Ku nim sa pridá oslvetlený sprievod ďalších dvoch člnov. Predstavenie trvá 10 minút. Napriek tomu, že nie som fanúšikom vážnej hudby, predstavenie sa mi páčilo.

Fotenie a filmovanie je prísne zakázané. Všetky takéto pokusy boli odhalené a hrozí vám zabavenie mobilu až po vymazanie záberov. Po predstavení  nasleduje už iba cesta von. Dá sa podstúpiť dvoma spôsobmi. Buď mostom v pravej časti jazera alebo člnom, ktorý má nástupište naľavo.

K lístkom sme sa prepracovali cez online rezerváciu. Dá sa tým ušetriť 1 € na osobu a vraj môžete preskočiť celú radu tých, ktorý sú bez online lístka. V plnej slušnosti som sa teda dotackal ku vstupu a spýtal kontrolóra lístkov či je toto tvrdenie relevantné. Odpoveď bola strohá a nejasná. Mal som sa skrátka postaviť do radu. Ja som sa teda postavil tam, kam som podľa ich web stránky patril. Na úplný začiatok.

Na Zakynthose môžeš pre zmenu navštíviť Blue caves

Na skok v Palma de Mallorca

Päťdesiatminút autom a sme späť v hlavnom meste. Tentokrát nie na letisku ale v historickom centre.

Jedna z najvyšších gotických stavieb vo svete sa nachádza práve tu v Palma de Mallorca. Katedrála Panny Márie (Le Seu) je postavená z pieskovca a interiér zdobí 61 vitrážnych okien, ktoré patria medzi najvyššie svojho druhu vo svete. Vďaka nim je presvetlená natoľko, že si získala prezývku – Katedrála svetla. Budova je postavená na mieste kde stála pôvodne maurská mešita a jej honosnosť je najzreteľnejšia od  prístavu.

Všetky informácie o vstupe nájdeš tu.

Malorka v noci nespí, dôkazom je Magaluf

Malorka je dokonalým miestom pre rodinnú dovolenku až na jednu výnimku. Je ňou mesto Magaluf, stvorené pre nočný život. To neznamená, že počas dňa sú ulice či pláže prázdne. Naopak. Do mesta prúdia davy mladých ľudí alebo ľudí s mladým duchom, ktorý sa dňom oddávajú športovým radovánkam alebo iba tak okupujú jednu z dvoch mestských pláží kde možno pod slnečnými okuliarmi skrývajú zatvorené oči a dospávajú prehýrenú noc.

Do Magalufu sa vskutku nechodí odpočinúť si. Nocou sa ozýva hudba všetkých žánrov, džavot tínedžerov neutícha ani treťou hodinou rannou. Ľudia neustále vchádzajú a vychádzajú z podnikov aby navštívili ďalší a ďalší. Na dračku idú lístky, ktoré zahŕňajú vstup do piatych klubov kde v cene 30 € je kredit 25 € na drinky.

Magaluf má potenciál pre krásnu dovolenku. Pláž sa mi veľmi páčila. Jemný piesok, pozvoľný vstup do mora, čistá voda. Zjavne však nestavia na plážových turistoch ale na nočných vtákoch. Dokonca aj čas raňajok je v hoteloch prispôsobený nočnému programu a začínajú až na ôsmu.

Drevenou električkou do Solléru

Lisabon či San Francisco sú preslávené typickými električkami, Sollér nie je iný. Mestom premáva drevená električka už od roku 1912. Električka nie je iba atrakciou ale plnohodnotným dopravným prostriedkom. Z vlakovej stanice mesta Sollér kam sa viete dopraviť vlakom z hlavného mesta, pokračuje trasa samotným srdcom mesta.

Míňa Kostol Sv. Bartolomeja, ktorý prešiel viacerými prestavbami a súčasne sa doň dostanete za poplatok 2€. Za kostolíkom pretínajú koľajnice terasy lokálnych reštaurácií a smerujú ďalej do prístavu Port de Sollér odkiaľ v minulosti vozili boxy s rybami. V letných mesiacoch tvoria súpravu otvorené vagóny jardinieres. Podrobné informácie o trase a cenách nájdeš tu.

Porto de Sollér

Prístav Sollér sa nachádza 6 km severne od centra samotného mestečka. Leží v krásnom zálive. Pláže sú obklopené hotelmi a prístavmi. Vaša cesta môže pokračovať loďou na jednu z najznámejších pláží na Malorke – Sa Calobra. Nie je to však nutnosť pretože samotná Pláž Sollér o dĺžke 500 metrov bola tou najkrajšou na ktorej som zakotvil počas mojej návštevy ostrova Malorka. Pieskové dno bez nutnosti obuvi do mora, krásne prostredie obzvláštnené pravidelným prejazdom spomínanej električky cez promenádu pri pláži. Chutné jedlo v priľahlých reštauráciách.  Viem si predstaviť, že v Porto de Sollér trávim viacero dní.

Serpentínami na Sa Calobru

Túlavé topánky sa však chceli pohnúť a vydať sa na hodinovú jazdu serpentínami pohoria Serra de Tramuntana, ktoré sa dostalo do zoznamu UNESCO. Na Sa Calobru nepôjdete určite samy a na úzkych cestách sa budete stretať s autobusmi plnými turistov. Preto a pre veľmi úzke parkovacie miesta odporúčam požičať si skôr menšie auto alebo zveriť to väčšie do rúk skúseného šoféra.

Napriek trojhodinovému spánku som mal cestou oči dokorán. Po pravej strane miniete dva umelo vytvorené vodné rezervoáre Cúber a Gorg Blau. Autom sme prešli mostom, ktorý zo svojej spodnej strany bol zároveň bránou cez ktorú je v správnom uhle vidno najvyššiu horu Malorky – Puig Major. Taktiež prejdete úžinou, ktorá mi matne pripomínala úžinu Sík v Jordánsku.

Vodný rezervoár Cúber

Platené parkovisko (0,05 €ú/1 min)sa nachádza cca 300-400 metrov nad vrchnou plážou. Tá je však podceňovaná a veľmi málo navštevovaná. Turisti to majú zväčša namierené ku veľmi uzučkej pláži medzi dvoma skalami so štrkovým podkladom. Preto si získala odo mňa prezývku – Chorvátska pláž. Voda bola plná kúskov rias a teda mňa moc neoslovila.

Na oko a z diaľky to bolo nádherné miesto. Príchod na toto miesto je zážitkom. Umelo vytesané tunely s neónovým osvetlením, krásne výhľady na zátoku kde kotvia v krásne modrej vode noblesné katamarány. Medzi spomínanými dvomi plážami sú reštaurácie aj sprchy (0,5 €/2 min, 1 €/4 min).

Jedlo

Neoddeliteľnou súčasťou food kultúry v celom Španielsku sú tapas a paella. Oba pokrmy sa dajú pripraviť na x spôsobov.

Tapas môže mať formu jednohubiek syra, šunky, obalených krúžkov kalamára či zemiakov v omáčke. Je to vlastne predjedlo a jeho konzumácia si nevyžaduje žiadne veľkolepé stolovanie.

Paella sa podáva ako hlavné jedlo. Jej vznik je spojený s Valenciou a prirovnávajú ju k Talianskemu rizotu. Existuje viacero verzií, kde ide o jedno. Prepojiť chute ryže, korenín a ak sa nejedená o vegetariánsku porciu, tak aj o zmes dvoch druhov mäsa.

Najznámejším dezertom Malorky sú ensaimadas. Tvarom pripomínajú venčeky či veterník pričom každý je umeleckým dielom keďže sa stále robia ručne. Sú buď prázdne alebo plnené šľahačkou či čokoládou. Napriek snahám o diétu, neodolal som a v Solléri som jeden ochutnal (2,2 €).

Čo dodať, už sme sa okúpali, zatancovali si, najedli sa.

Úsmev na tvár, ponožky na nohy. Ide sa do sveta!

ŠPANIELSKO – všeobecné informácie

Španielsko:                        celý tvar Španielske kráľovstvo

Hl. mesto:                          Madrid

Počet obyvateľov:          47 miliónov

Úradný jazyk:                   španielčina

Mena:                                  €

Časové pásmo:                rovnaký

COVID

COVID -19

Pred vycestovaním si dôkladne preštudujte nároky cieľovej destinácie na stránke.

Pre informácie týkajúce sa návratu na Slovensko si preštudujte túto stránku.

Autor

Ahojte, volám sa Roman. Mám 40 rokov, navštívil som 71 krajín a absolvoval 149 letov. Úsmev na tvár, ponožky na nohy! Ide sa do sveta.

Napísať komentár